“Сглобихме само част от пъзела в образованието, но остава ограмна работа – на децата трябва да им е интересно, а не ученето да ги затруднява до такава степен, че да напускат системата. Имаме обаче проблем в това, което обществото е готово да приеме”. Това коментира министърът на образованието акад. Николай Денков по време на Нациналната дискусия “Демографията няма цена”, организирана от Economic.bg, ДНК – Движение за национална кауза и Bulgaria Wants You.
“Трябва да се действа по-бързо, но хората трудно променят нагласите си относно консервативната образователна система и това е голям проблем. Правим лесното, за трудното се дърпаме и парчетата на пъзела остават несглобени. Картината е ясна, но липсват парчетата в нея”, убеден е акад. Денков.
Според него реформата трябва да е мащабна и да се прави на всички нива – от началния курс до висшето образование.
Депутатът и бивш образователен и социален министър Деница Сачева разказа за своето предложение Агенцията по заетостта да се свърже с информационните образователни системи. “Така 160 000 младежи, които нито учат, нито работят, според статистиката, ще имат умения и ще получат сертификат”, каза още тя. Министерството на образованието се е съгласило на тази стъпка и вече се работи по нейната реализация.
Друго нейно предложение е да има мярка 60 на 40 – да се поема заплатата за период от една година на българи от чужбина, които се връщат у нас и започват работа, като 40% да се поема от фирмата, а 60% от държавата. “Над 340 са български училища по света, в които учат 30 000 деца – нека да се поемат стипендиите им” предлага още депутатът.