Георги Вулджев е главен редактор на ЕКИП. Работил е като икономист в Института за пазарна икономика и понастоящем заема позицията на икономически анализатор в CEEMarketWatch. Бил е и седмичен колумнист по инвестиционни теми към блога на Tavex.
-Г-н Вулджев, финансовата децентрализация на общините отново е сред темите на тези избори. Доколко този път партиите са готови да я въведат?
-Темата за децентразицията не е разработена много задълбочено от партиите, с изключение на БСП, които са засегнали в документите си такива идеи. Ние, икономистите, от години съветваме децентрализацията да се приложи по-сериозно, за да бъдат решени проблемите с регионалните дисбаланси у нас. Един от големите проблеми е, че едни общини имат по-малки приходи от други и когато се разпределя бюджета на централно ниво, той е в полза на големите градски центрове и най-вече на столицата. Данъчната децентрализация ще е възможност за регионите, които нямат голяма икономическа активност, защото ако имат по-голяма свобода, те ще могат да варират с нивата на данъчни ставки и по този начин различните области и общини ще могат да се конкурират помежду си.
-Каква част от дънъците трябва да остават в общините?
-Най-лесно тази децентрализация може да се приложи по отношение на подоходните данъци и корпоративния данък. При ДДС не е приложимо. Ценното е не просто част от тези данъци да остават в областите, а те да имат възможност да коригират нивата на тези данъци, т.е държавата да взима 8% от подоходния данък, а на областно ниво да се реши дали ще прибират останалите 2% , или ще намалят данъка с 1%, или пък ще го премахнат. Смятам, че на областите трябва да се разреши не просто да прибират парите от данъците, но и да водят активна данъчна политика, защото така ще стимулират икономическата активност в регионите.
-Има ли политическа воля да се извърши такава дълбока реформа?
Икономически погледнато, това е по-продуктивна реформа за стимулиране на по-равно регионално развитие.
– Ако обаче някои от по-бедните региони продължат да предпочитат финансиране от бюджета, вместо да водят собствена данъчна политика, какъв тип реформа бихте им препоръчали?
Ако няма да се прави такава дълбока реформа, е добре да се вземе примера от изграждането на индустриални паркове като този около Пловдив. Този проект е на повече от 15 години и е много успешен в привличането на инвеститори. Самите общини трябва да са проактивни в провеждането на такава политика и да улеснят „приземяването“ на чуждестранни инвеститори в регионите си, като им приготвят площадката за такива инвестиции. Това изисква определни административни реформи на локално ниво и зависи от местните власти да го направят.