Заведенията обявиха бойкот на наложеното им ограничение в работното време. Собствениците им не са съгласни да затварят в 22 часа. Те обаче са свикнали на проверки и дори съдействат извършването им. Това обясни пред kmeta.bg Ричард Алибегов, който е председател на асоциацията на заведенията.
„Ние не бойкотираме здравните мерки, а само работното време. Самите ние апелирахме да се затегне още повече контрола на входа. При нас влизат хора със сертификати и работят само ваксинирани. 99% от персонала вече е ваксиниран“, заяви той.
На някои заведения са написани актове, защото са продължили да работят и след 22 часа, съобщи Алибегов.
„Те все още нямат определена стойност. Първо се пише акт, а след това шефът на съответното РЗИ решава каква е стойността му. По закон са от 300 до 1000 лева, за второ нарушение – до 2000 лева. Ние ще ги изпратим в адвокатски дружества, които да ги обжалват по надлежния ред, защото сме в моралното си право“, каза той.
Бойкотът ни ще продължи до отменяне на заповедта за ограничаване на работното време, заяви председателят на асоциацията на заведенията.
„Благодаря на всички колеги, с които застанахме заедно и защитихме правото на труд на служителите си. Няма да допуснем ваксинирани хора, които са изпълнили дълга си пред обществото, да останат на улицата. Държавата изпитва безсилие. Не може да въведе сертификата в институциите и го прехвърля на нас. Ние го наложихме, макар и с големи загуби. Много хора напуснаха и накрая затварят и ограничават единствения ваксиниран сектор“, каза той.
В момента няма друг бизнес в България, който да е ограничен, освен заведенията, поясни Ричард Алибегов.
„Ограничени сме в капацитет 50%, зелен сертификат и вечерен час. Няма обаче никакви икономически мерки от страна на държавата. Трябва да работим с 50% от капацитета си, при намалено работно време, но да плащаме 100% разходи. Искам икономистите в парламента да ми сметнат как се прави това. Ако спазваме всички ограничения, директно фалираме. Нито наема ни се намалява, нито банката ще каже да не плащаме, нито сметките за тока ще отпаднат. Държавата продължава да налага и лихви на данъчните вземания за ДДС и осигуровки“
В Европейския съюз нещата не се случват по този начин, обясни Алибегов.
„Министърът на здравеопазването налага ограничения, но след това министърът на финансите дава икономическите мерки. По този начин вие затваряте, но служителите са спокойни. Те не се притесняват за насъщния си, защото е поет от държавата. Бизнесът затваря, но знае, че базовите сметки са покрити и след един месец все още ще съществува. Тук, ако не работим един месец, ще сме в дългове, частни съдебни изпълнители и прокуратури, и всеки ще ни съди за нещо. Когато осигуриш спокойствие на бизнеса и служителите му, можеш да наложиш здравни мерки, които са непопулярни“