В Дневния център за деца и младежи с увреждания „Здравец“ Банско се състоя официалното откриване и освещаването на изпълнените дейности по проектите BG-RRP-13.009-0157-C01 „Инсталиране на фотоволтаични системи и внедряване на електрическа мобилност в социални услуги на територията на общината“ и „Закупуване на електрическо превозно средство, включително свързана зарядна станция за нуждите на Заведения за социални услуги, община Банско“, реализирани с финансовата подкрепа на Националния план за възстановяване и устойчивост.
На събитието присъстваха кметът на Стойчо Баненски, председателят на Общински съвет – Банско Димитър Русков, заместник-кметовете Сашка Въчкова, Георги Доневичин и Магдалена Юсева, секретарят на общината Иван Докторов, Елена Говедарева – управител на ДЦПЛУ – СГ и ДЦДМУ „Здравец“, Йорданка Василева – управител на Защитени жилища 3 и 4, Радослава Петакова – управител на Защитени жилища 1 и 2, представители на фирмите-изпълнители, гости и общественици.
В рамките на проектите бяха изградени фотоволтаични системи и зарядни станции към Дневния център за деца и младежи с увреждания „Здравец“ в Банско и Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в с. Места, както и бяха представени новозакупените електрически превозни средства, които ще подпомагат ежедневната работа на социалните специалисти и обслужването на потребителите.
В приветствието си кметът Баненски подчерта, че общината последователно инвестира в модернизацията на социалните услуги и създаването на по-добри условия за хората, които разчитат на тяхната подкрепа: „Искам специално да благодаря на социалните работници. Вашата работа не е просто професия – тя е кауза. Банско се развива не само като утвърдена туристическа дестинация, но и като община, която поставя човека в центъра на своите политики. Благодаря на всички, които допринесоха за успешното реализиране на тези проекти. Убеден съм, че когато работим заедно и влагаме усилия в социалната сфера, инвестираме в най-ценното – природата и хората.“
Реализираните дейности са поредна стъпка към устойчивото развитие на социалната инфраструктура в община Банско, насочена към по-висока енергийна ефективност, намаляване на разходите и осигуряване на по-качествени услуги за потребителите.