Българският бизнес настоява България да бъде приета още през тази година в Шенгенската зона и със сухопътните си граници, както това ще стане за въздушните и за морските в края на март.
“Националните приоритети на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) за тази година са: пълноправното членство на България в Шенген през 2024 г., в еврозоната – през 2025 г., а в ОИСР – през 2026 година”, обяви Кирил Домусчиев – председател на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и ротационен председател на АОБР за тази година. Той отбеляза, че по отношение на Шенген постигнатото до момента е успешна първа крачка, която бизнесът приветства. “Успехът с приемането на България по въздух и вода трябва час по-скоро да бъде последван от приемането и отварянето на сухопътните ни граници, защото България губи милиарди, губи ги българският бизнес и държава, губим ги всички ние”, заяви Домусчиев. И допълни: “Работодателите ще настояват за съответните мерки и стъпки, за да може страната ни възможно най-скоро да стане пълноправен член на Шенген”.
Бизнесът губи милиарди от наличието на граничен контрол, беше заявено още на годишната пресконференция на Асоциацията на работодателските организации. Като варианти за натиск бяха споменати бойкот на австрийските стоки и услуги – до задействане на бизнес дипломацията.
“Ако всеки четвърти, който е ползвал австрийски стоки и услуги, престане да ги ползва, това ще доведе до спад с 1/4 на оборотите на тези компании. Това няма да доведе до тяхното фалиране и освобождаване на работници, но ще ги насърчи да се включат по активно и заедно да потърсим решение на въпроса”, заяви председателите на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. “Търговските войни не са довели никой до добър резултат”, отбеляза председателят на Българската търговско-промишлената палата Цветан Симеонов. “По отношение на възможностите за влияние, освен политическата дипломация, има и бизнес дипломация”, посочи председателят на Стопанската камара Добри Митев.
По темата за еврозоната Кирил Домусчиев изтъкна факта, че вече имаме редовно правителство и по думите му това дава надежда, че тази стратегическа цел за бизнеса има шанс и трябва да бъде постигната през 2025 г. Според него това обаче зависи от провежданите политики – фискална, гъвкав и по-развит пазар на труда, трансформация на икономиката към производства с по-висока добавена стойност, дигитализация, по-високи образователни стандарти и други. По думите на Домусчиев има елементи, които могат да ускорят тези процеси – покачването на кредитния рейтинг, добри послания към външния свят, потенциална възможност за привличане на инвеститори и по-голяма сигурност.
Работодателските организации ще продължават да настояват пред правителството и държавните институции да се работи усилено, за да се реализира членството на България в ОИСР през 2026 г. Според Домусчиев приемането на България в Организацията ще даде възможност на страната да осъществи важни реформи, които да допринесат за модернизирането й и създаване на много по-добър бизнес климат, за повишаване на доверието на инвеститорите, ускорен икономически растеж и създаването на нови работни места.