С разговор за здравословното хранене, качеството на храните, които поставяме на трапезата си и с които храним децата и възможните решения започна заседанието на Постоянната комисия по земеделие и развитие на селските райони, което се проведе в Троян. Председателят на комисията, кметът на Летница д-р Красимир Джонев, напомни за влязлата в сила от 14 август Наредба № Н-1 за екологичните изисквания към определени продукти, предмет на обществени поръчки (ДВ № 64 от 30.07.2024 г.). Тя е част от подготовката за членство на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и е чаканото въвеждане на т.нар. зелени обществени поръчки.
Мярката задължава всички държавни и общински институции и фирми, които обявяват обществени поръчки за храни и кетъринг – например за детски градини, училища или болници, да включват изискване за минимум 2% биологично сертифицирани храни през 2024 г. Това се отнася за списък от 10 основни групи храни: мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, риба, масло и олио, зърнени храни, варива, плодове, зеленчуци, захар и шоколад, ядки и семена. Всяка година делът на био храните в обществените поръчки трябва да нараства, докато през 2031 г. достигне поне 10%.
Макар и с редица неясноти по отношение на координацията, контрола и отчитане на резултатите от практическото приложение, наредбата стимулира производството на биосертифицирани продукти и храни. Влошеното качество на храната е проблем в световен мащаб и решението му е в устойчивото земеделие и органичното производство. За преминаване към нова култура на производство и потребление са нужни инвестиции, технологии, адекватни политики и регулация на държавно ниво. Още повече, че България е сред страните с висока заболеваемост от сърдечно-съдови заболявания, което е пряко свързано с ниското качество на консумираната храна.
Добрата практика на домакините на заседанието – община Троян, за пореден път предизвика интереса на представителите на общините и обещава да се мултиплицира и на други места, след Добрич, Ловеч и Казанлък.
“Идеята за здравословно екологосъобразно хранене в детските ясли и градини се роди през 2013 г. след запознаване с анализ на РЗИ за здравето на децата”, разказва Борис Бояджиев, директор на дирекция “Общинска собственост и икономика” в Троян. Експерти от местната администрация се запознават с практиката на френския град Моан-Сарту, където децата се хранят само с продукти, произведени на място. Първо инвестират в собствени оранжерии на общинска земя, където започват да отглежда листни зеленчуци. Първата продукция е марули и пресен лук, след това пробват с домати, краставици, чушки, картофи, тикви, ябълки, сливи, дори започват да произвежда мед. После община Троян се регистрира като земеделски производител. Сега разполага със 195 квадрата оранжерии и преместваема сграда за съхранение на продукцията, дарена от немски инвеститор.
Продукцията покрива голяма част он нуждите в детското хранене и в някои социални услуги. Оранжерията и овощните градини са кауза за общинските служители, които се включват с доброволен труд, подкрепа има и от местния бизнес. Прилаганите методи на растителна защита са екологосъобразни, ползват се и консултациите на Института по зеленчукови култури “Марица” в Пловдив. Резултатите показват, че за последните години затлъстяването на децата в училищна възраст на територията на общината значително намалява, както и случаите на диабет.