В одобрените проекти за изграждане и модернизиране на индустриални зони не е предвидено такава в Благоевград. Въпреки че вече има одобрен план за първа индустриална и хай-тек зона след 2 години работа, разрешението на строеж е факт и всеки може да го види, има и терен, се оказва обаче, че няма достатъчно финансиране, за да се открие.
В момента у нас се чертават две линии на работа по отношение на индустриалните зони. Едната е по национална компания за индустриални зони, където се работи в Божурище, Бургас, Видин, Русе, Плевен, Доброславци, Стара Загора и Аксаково. Втората линия е с одобрените вече проекти по ПВУ – индустриален парк Бургас, Търговище, технологичен парк Свищов, индустриален парк Русе, парк “Балкан” в Ловеч, “Мадара” в Шумен, индустриален парк Сливен, индустриална зона “Загоре” в Стара Загора, индустриален парк “Рожен 41” и този в Шумен. Това са одобрените проекти по ПВУ на стойност 207 млн. лв. Зоните могат да бъдат държавни, общински, частни или смесени, а за тях отговарят различни институции, включително и две министерства.
За първите 5 месеца на 2024 г. в община Благоевград са се регистрирали нови 471 души от други български градове. Дерегистрирани са само 7 души. Кметът Методи Байкушев представи Общия устройствен план на общината. “Границите на града са там, където ние – гражданите на Благоевград живеем, всичко останало представлява планина или 90% от територията на града. Тя е вълшебна, имаме 3 достъпа до Национален парк Рила, на нашата територия е и един от малкото биосферни резервати в света в списъка на ЮНЕСКО”, каза той.
Общината е започнала процедура за урегулиране на малка индустриална зона от 110 дка. в района на с. Долно Церово, подготвя и задание за промяна на Общия устройствен план, с която да вкара в регулация множество частни и общински имоти, подходящи за индустриално производство.
“Трябва да привлечем повече инвеститори, да има повече конкуренция на пазара на труда, което по естествен път ще повиши възнагражденията и ще доведе още хора в нашия град. За да създадем подходяща среда ние имаме 2 насоки, в които да работим. На първо място е стратегическото развитие на Благоевград като териториално устройство – как изглежда нашият град и как трябва да се развива от гледна точка на това къде и какво да се строи, както и какви площи можем да предоставим на бизнеса. Второто направление е как подобряваме градската среда, какви условия създаваме, така че човек да се чувства тук на мястото си”, коментира кметът на благоевград Методи Байкушев.
“Единственото място, където можем да развиваме индустрия е долината на река Струма, само там е равно и има газ, 3 подстанции, директен достъп до магистралата, достъп до хората от града, вода и канал – това е всичко с което разполагаме, само тук можем да структурираме територията си по начин, където да можем да привлечем инвеститори”, направи обзор градоначалникът.
“Това, което успяхме да направим е, че започнахме процедура за вкарване в регулация на малка индустриална зона от 110 дка. на бившите “Черешарници” в района на Долно Церово. Подготвяме и задание за промяна на Общия устройствен план, с която да вкараме в регулация множество частни и общински имоти, подходящи за индустриално производство. С това от една страна ще облекчим собствениците, а от друга ще създадем условия за привличане на инвеститори”, каза още Байкушев.