Омбудсманът Диана Ковачева поиска в препоръка от министъра на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов да разпореди проверка на случаите, при които някои лечебни заведения в страната искат такса за издаването на сертификат за ваксинация срещу COVID-19.
Повод за писмото на доц. Ковачева са сигнали до институцията на националния обществен защитник и медиите, в които граждани информират и протестират, срещу тази практика. Един от случаите е от гр. Поморие, където медицински център е въвел сумата от 15 лв. за издаването на такъв сертификат.
Това според омбудсмана категорично нарушава правата на гражданите, които не разполагат с квалифициран електронен подпис, за да си изтеглят безплатно документа и са поставени в неравнопоставеност.
Припомняме, че по информация, публикувана на интернет страницата на здравното министерство, такъв сертификат за имунизация срещу COVID-19 могат да получат само лицата, на които е сложена и втората доза от одобрените и прилагани у нас ваксини. Гражданите, които имат издаден квалифициран електронен подпис (КЕП) могат да разпечатат сертификата сами от пациентското си досие от сайта на Националната здравно-информационна система. А гражданите, които нямат такъв електронен подпис могат да поискат своя сертификат от личния си лекар или от ваксинационния пункт, в който са си поставили ваксината.
„Бих искала да обърна внимание, че целият процес на ваксиниране срещу COVID-19 в страната е безплатен, не зависи от здравноосигурителния статус на лицата. Същевременно, за поставянето на всяка ваксина държавата заплаща на изпълнителите сума в размер на 10 лева. В тази връзка намирам, че посочената практика е несправедлива спрямо ваксинираните граждани и нарушава техни права“, категорична е Диана Ковачева.
В препоръката си тя настоява министър Ангелов да създаде необходимата организация, която да се гарантира безплатното издаване на сертификата за всички, които не разполагат с КЕП, независимо в кое лечебно заведение са им поставени ваксините.