Върховният административен съд насрочи за 13 юни делото срещу скъпия билет в София. То касае Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община и приложенията към нея. Тя беше приета с решение на СОС на 5 април 2018 г., като цената на билета за еднократно пътуване в столицата стана 1,60 лв. Въз основа на този размер са определени и останалите цени на превозните документи. Новината съобщи заместник-председателят на Столичния общински съвет Милка Христова от БСП.
С решение от 31 януари 2022 г. Административният съд – София град отмени като незаконосъобразна посочената Наредба в някои части, в това число и по отношение размера на еднократния билет от 1.60 лв. Делото на 13-ти юни във ВАС е образувано по жалба на Столичния общински съвет срещу посоченото решение на съда.
Според Милка Христова цената на билета е произволно определена, икономически необоснована, социално несправедлива и нестимулираща гражданите по-често да ползват обществения транспорт. “Еднократните билети се ползват от хора, които не могат да си позволят или нямат необходимост от месечна или годишна карта, защото не пътуват постоянно – безработни и майки с малки деца. Именно те поемат най-голямата тежест от високата цена на еднократното пътуване. Не трябва да забравяме, че градският транспорт в общините има и социална задача. Той не трябва да се води от комерсиални цели, а от обществената функция, която изпълнява”, аргументира се тя.
Припомняме, че в началото на тази година се стигна до масово недоволство на столичани заради отпадналите превозни документи. Бунтът на хората принуди управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС в Столичен общински съвет да предложи спешни промени в Наредбата за връщане на най-желаната месечна карта за една линия. Чрез процедурни хватки обаче не бяха подкрепени редица други техни предложения в полза на гражданите.