Финалната версия на Програма „Околна среда” за следващите 7 години вече е одобрена от членовете на тематичната работна група, като са заложени по-зелени и по-устойчиви цели.
Финансовата й рамка за периода до 2027 г. е 1 531 590 093 евро, а разработването й продължи 2 години в партньорство с регионални и местни власти, социално-икономически партньори, неправителствени организации, академичната общност и различни заинтересовани страни. Целите продължават да са свързани с подобряване на ВиК инфраструктурата и качеството на атмосферния въздух, екологосъобразно управление на отпадъците и опазване на богатото ни биоразнообразие.
Замърсяване на въздуха
Намаляването на всички форми на замърсяване на въздуха остава основен приоритет в новата програма. Над 395 млн. евро (773,47 млн. лв.) ще бъдат насочени към мерки за редуциране на вредните емисии от битово отопление и транспорт, за справяне с вторичното разпрашаване, подобряване на мониторинга на качеството на атмосферния въздух (КАВ), както и за създаване на Национална мрежа на експерти по КАВ.
ВиК
Над 715 млн. евро (1 399,23 млн. лв.) ще бъдат разходвани за разширяване и модернизация на ВиК инфраструктурата за вече консолидираните райони Велико Търново, Габрово, Плевен, София-град, София-област, Търговище, Хасково и Добрич. Сред допустимите мерки е и разработването на регионални прединвестиционни проучвания за районите Благоевград, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик и Разград след тяхното консолидиране.
Отпадъци
Над 312 млн. евро (611,49 млн. лв.) са средствата по Приоритет 2 „Отпадъци” за насърчаване на прехода към кръгова и основаваща се на ефективно използване на ресурсите икономика. Ще се финансират системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградимите отпадъци, центрове за разделно събиране и подготовка за повторна употреба и поправка, рекултивация на депа, информационни и разяснителни кампании и др.
Подписани проекти с 4 общини
Вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов и кметовете на четирите общини – Йордан Йорданов (община Добрич), Станислав Владимиров (община Перник), Станислав Дечев (община Хасково) и Алекси Кесяков (община Челопеч) – вече подписаха договори за изпълнението на проекти в сферата на намаляването на вредните емисии.
Перник
Община Перник в партньорство с община Бобов дол, предвижда пилотно инсталиране на система за производство на водородно-кислородна смес към отоплителната система на няколко общински сгради. Очакваният ефект е икономия на гориво с до 50% и намаляване на вредните емисии. Проектът е на стойност 954 хил. лв.
Добрич
В Добрич, съвместно с община Крушари, ще приложат иновативни мерки за намаляване на емисиите и адаптиране към изменението на климата чрез доставка и монтаж на фотоволтаични централи на обществени сгради. Проектът е на стойност от близо 702 хил. лв.
Хасково
Община Хасково, в партньорство с Маджарово и Стамболово, предвижда пилотни мерки в областта на енергетиката и екологията за намаляване на емисиите от парникови газове. Ще се интегрират система със зелен водород към сградата на Дома за стари хора и слънчеви системи за топла вода в 8 сгради на детски градини, ще се разработи и стратегия за политиките по смекчаване и адаптация към измененията на климата. Проектът е на стойност над 909 хил. лв.
Челопеч
Партньори на община Челопеч са Мирково, Златица и Копривщица по проект за 885 хил. лв. Сред предвидените мерки са: покривна фотоволтаична инсталация за електрическа енергия от възобновяем източник на сградата на училище, зарядна станция за електромобили с фотоволтаично захранване, соларна система за топла вода в детска градина, както и пилотно въвеждане на домашно компостиране за 250 домакинства.
Как София планира да се справи със замърсяването на въздуха – ТУК.