Най-важното за нас, организаторите на конкурса „Кмет на годината“, а и за хората, е да чувстват те града или селото си като свой дом, с който се гордеят. Да са активни към работата на кмета си, но и сами да помагат за поддържането на чистота и облагородяване около домовете си, за да живеем всички на едно по-хубаво място. А добрият кмет знае, че и след като вече не е на този пост, а е обикновен гражданин като всички нас, и той ще се чувства доволен да живее на хубаво място и затова ще положи усилия в рамките на мандата си да направи своя град по-привлекателен за живот на хората, за инвеститори и за гости и туристи. Това искаме да постигнем, като ангажираме хората да оценяват работата на своите кметове и гласуват на платформата Kmetnagodinata.bg – това каза организаторът на конкурса Боян Томов пред Радио София на БНР днес.
Текат последните часове от гласуването за най-успешните кметове на 2022 г. До 23,59 ч. тази вечер на платфрмата Kmetnagodinata.bg всички граждани с ай пи адреси от страната могат да дадат своя вот в 7-те категории на конкурса. Право на участие имат всички 265 кметове на общини в страната. Изключение тази година е направено само за общините Вълчидол, област Варна, и Разлог, област Благоевград, където в момента управляват и.д. кметове и предстоят частични местни избори.
Големите категории са Кмет на годината и Кмет на гражданите, където и гласуват най-много от хората.
„Останалите категории са Зелена община – защото е много важно да пазим природата; Смарт сити – защото все повече общините инвестират в дигитализация и тя все повече става част от живота ни; Градска среда – защото най-важно за всички хора е да живеят в подредени и благоустроени градове, с нови и поддържани улици и пътища, паркове, зелени пространства, екологичен и редовен транспорт; Туризъм и култура – за да покажем общините, които пазят българския дух и традиции и Развитие на спорта – защото се надяваме на местно ниво все повече общини да развиват детско-юношеските спортове и децата ни да се занимават със спорт още от ранните си ученически години“, каза той.
За 10 години “Кмет на годината” се превърна в огледало за това как хората оценяват реализираните добри проекти в местата, където живеят. За тези 10 години видяхме много положителни промени в българските общини и видяхме да се реализира нашата идея „Кмет на годината“ да стане едно наистина голямо и серизно състезание, в което участват все повече хора.
Благодаря на всички тези над 60 хиляди души, които към днешна дата са се включили в националното гласуване и са дали своята оценка за кметовете на платформата ни Kmetnagodinata.bg, каза още Томов.
Тази година наградите ни отбелязват 10-годишен юбилей. Първите се проведоха през 2013 г. като част от събитията на Националното сдружение на общините, посветени на празника на българската община през октомври. Запазихме традицията наградите „Кмет на годината“ да се връчват около тази празнична дата. За тези 10 години сме връчили над 300 награди на кметове, според гласуването на гражданите в онлайн платформата ни. Основната ни цел е да покажем хубавите неща, които се изграждат по градове и села, допълни той.
„В конкурса наградите са по 3 – за голяма, средна и малка община, защото искахме да дадем право на равен старт на малки и големи населени места. А и малките общини у нас са над 180 , което е половината от всички 265. В повечето медии фокусът логично е към по-големите общини, докато в малките общини също се върши прекрасна работа и тази година гласуването досега показва, че там състезанието върви най-оспорвано“, посочи още той и даде за пример община Чавдар, която преди години беше отличена в конкурса и доби национална популярност заради добрата работа на кмета.
За своите фаворити в конкурса може да гласувате до 23,59 ч. тази вечер на kmetnagodinata.bg.