Философията за безплатни едноседмични летни лагери на учениците е добра, защото е насочена към подкрепа на туристическия бизнес, а и към децата. Те ще могат да почиват след дългото онлайн обучение. Така коментира Юлиян Ппопов, председател на синдикат „Образование“ пред Kmeta.bg идеята на МОН да се отпуснат 15 млн. лв. за почивка на близо 30 хил. деца. 500 лева е пакетът за всеки участник – дете и придружаващ учител. Предложението беше прието със смесени чувства от част от училищата, защото квотите за деца са ограничани, а и защото за учителите това не е почивка, а допълнителна 24-часова работа.
Според Попов туроператорските фирми, заедно с директорите, трябва да мотивират учителите да станат ръководители на такива лагери. „Ние като синдикат , само можем само да апелираме те да участват, но това в крайна сметка е доброволно решение“, каза синдикалистът. Туроператорските фирми трябва да сключват договори с учителите, защото такова е изискването на наредбата, припмни той. Наясно сме, че въпросът кои деца точно ще бъдат включени в такива летни лагери не е лесен и трябва да се разреши от педагогическите колективи, а и от родителите, уточни Попов. Той добави, че на отраслов съвет на образованието са се разбрали да има препоръчителни изисквания към учениците, но крайното решение ще бъде взето от педагогическата колегия”.
Училища се отказват
Би могло да има училища, които да се откажат от бройките, които им се опускат, но програмата е динамична и при отказ на някои образователни институции, би могло да се компенсират училищата с повишено внимание към програмата „Отново заедно“, каза Попов. Той допълни, че синдикатите са настояли, че трябва да се регламентира труда на ръководителите на такива лагери. Новият служебен министър Николай Денков обаче е заявил, че в момента няма време да се прецезира тази политик. Успокоението е, че има негласни споразумение с туроператорските агенции, които успяват да мотивират такива ръководители.