Брюксел едва ли ще даде зелена светлина на България за предоговаряне на условия в Плана за възстановяване и устойчивост. Промяна в тях би могло да стане само при изключителни случаи. Коментарът е на говорителката на Комисията Веерле Нойц и идва след като миналата седмица депутатите решиха да задължат Министерски съвет да се бори за удължаване на живота на въглищните централи. Крайният срок за това е март и служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов е този, който трябва да постигне съгласие и предварителна положителна оценка за промените от ЕК. Най-засегнати са областите Стара Загора, Перник и Кюстендил. Техните кметове отдавна се борят за отсрочка от Брюксел.
“За промени се настоява само в изключителни случаи. След това съответната страна трябва да докаже, че вече не може да прилага част от Плана си или целия поради обективни причини. Нужна е сериозна оценка на всеки отделен случай. Но акцентът на България вече трябва да бъде върху изпълнението на Плана за възстановяване, а не върху неговата промяна”, коментира Нойц.
От думите й стана ясно още, че към този момент не е постъпвало искане от България за промени. В Брюксел обаче вече знаят за решението на Народното събрание.
“Нужно е всяка страна да има план за изпълнение на всички свързани с нея специфични препоръки на ЕК. В случая с България това включва препоръката за постепенна декарбонизация на икономиката”, коментира Веерле Нойц.