Социалното недоволство нараства в трите региона, които се очаква да получат пари от Брюксел за зелена трансформация. Засегнатите области са Стара Загора, Перник и Кюстендил, където преходът към декарбонизация трябва да започва от 2026 г. със закриването на ТЕЦ-овете.
В началото на този месец властта разработи по спешност новите териториалните планове за справедлив преход, които Европейската комисия трябва да одобри до края на годината. В момента параметрите им се обсъждат по места, а хората са притеснени не само от това, че ще загубят работните си места, но и от невъзможността да се реализират тепърва на местния пазар на труда. И макар ключово условие за успеха на плавния енергиен преход е прилагането на навременни мерки за развитие на нови икономически дейности, които да осигурят качествени и устойчиви работни места в засегнатите три области у нас, кметовете са притеснени, че регионите ще се обезлюдят.
Синдикалните организации във въгледобивния комплекс “Марица-изток” не са съгласни с редактирания от властта териториален план за Стара Загора и искат нови корекции, които да отчетат интересите на региона. Те наблягат на факта, че липсват планирани инвестиции и нови работни места. Според сега разработения вариант 12 000 души на работа в “Маришкия басейн” трябва да бъдат насочени към други стопански дейности до 2030 г. Паралелна схема е предвидена до 2038 г. и за други 15 000 работни места.
В област Кюстендил също нараства недоволство. Според териториалния план енергетиците от ТЕЦ “Бобов дол” ще се адаптират към новите условия, като започнат работа в туризма и балнеологията. Те ще имат и друг избор – да бъдат назначени в шивашката промишленост и овощарството. Трансформацията ще засегне десетки хиляди в Сапарева баня, Бобов дол, Кюстендил и Дупница, където немалка част от тях няма да може да се адаптира към новите условия. От община Бобов дол са изпратили и писмо до министерството на енергетиката, в което изразяват опасенията си.
Аналогична е ситуацията и в Перник. Един от проблемните казуси, които се отнасят до областта, е работата на местната “Топлофикация” и преминаването на дружеството към друга горивна база. Природният газ е разумна посока като междинно гориво, но също така от съществено значение е работата с добър оператор на инсталациите. Без съмнение, плюс на региона е свързаността със София, която изземва кадри и човешки ресурси. Особено ценно би било да се постигне обратната тенденция и да се отговори на нуждите на заетостта тук. По предварителни разчети като субсидирана част от прехода за област Перник са предвидени 180 милиона лева, но привличането на частен капитал в този процес е изключително важно.
И в трите региона са категорични, че трябва да бъдат предвидени средства и за допълнителни обучения, които да позволят на работещите да се преквалифицират, още повече, че последвалите промени ще се отразят и върху други сектори на икономиката.