Има реална опасност от октомври Бургас да остане без екипи на “Спешна медицинска помощ”. За това сигнализира Климентин Милчев, председател на местната синдикална структура на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) към КНСБ. По думите му проблемът идва от колективния трудов договор в отрасъл “Здравеопазване”, подписан с бившия министър Асена Сербезова на 12 април тази година.
Според документа възнагражденията на шофьорите на линейка се изравняват с тези на санитарите, а фелдшерите ще вземат колкото медицинските сестри.
“В Народното събрание е внесена подписка с близо 10 000 гласа от цялата страна с искане категорията на труд за служителите на ЦСПМ да бъде променена от трета на втора. Тогавашният председател на здравната комисия обаче не е проявил желание да я разгледа. Хората са огорчени от подценяването на труда им и споделят, че се налага да работят на няколко места, за да могат да посрещат елементарните си битови потребности”, заяви Милчев.
Работещите в сектора са получавали ежегодно увеличение на възнагражденията от 10%. Сега обаче този стимул е спрян, а предвид растящата инфлация финансовото им положение става все по-нестабилно.
От началото на тази година четирима души са напуснали структурата на “Спешна помощ” в Бургас заради ниското възнаграждение.
“Известно е, че екипите на “Спешна помощ” в Бургас и областта не стигат. Територията на общината се обслужва от шест линейки, едната от които е трупна. За цялата област специализираните медицински автомобили са едва 20 на брой. За изминалата година общият пробег на линейките е 1 500 000 км, което води до голяма амортизация и разход на гориво. Освен това районните спешни центрове са натрупали 250 000 лв. задължения от сметки за наеми и консумативи”, каза Милчев.
Вчера екипите излязоха на предупредителен протест. Даден бе и старт и на подписка, която ще бъде отнесена в министерството на здравеопазването, описваща всички проблеми. Според работещите в “Спешна помощ” след отпадането на ковид възнагражданията от 1000 лв., парите в сектора са обидно ниски. Заплатите на шофьорите на линейки са около 900 лв., а на фелшерите около 1400 лв. Подписката е със срок от 10 дни. Ако няма отговор до 10 октомври, ще започне масово подаване на молби за напускане и спиране на работа.