Кметът на Бургас Димитър Николов внесе в Общинския съвет програмата за демографско развитие на общината. Стратегическият документ ще бъде разгледано от съветниците на предстоящото редoвно заседание на 31 август.
“Основните заплахи пред Бургас от демографска гледна точка са свързани с изселването от общината на млади хора. Независимо от общата тенденция през последните петнайсетина години градът е сред малкото в страната, които не намаляват отчетливо своето население, дори в отделни години бележи ръст, но за съжаление младите хора не се задържат в общината”, пише в програмата.
Населението на Бургас според последното преброяване (2021 г.) е 194 993 души, като съставлява 3 на сто от населението на България и формира малко над половината от населението на област Бургас – 51,7%. В Демографския план на Бургас са заложени няколко стратегически приоритета като стимулиране на раждаемостта, пълноценното използване на потенциала на възрастните хора, осигуряването на равен достъп до образование и модерни здравни грижи, както и прилагането на мерки за подпомагане на млади предприемачи.
Документът е разработен от екип от преподаватели при Софийски университет “Св. Климент Охридски“” под ръководството на доц. д-р Георги Бърдаров и има за цел да идентифицира и прецизира местните демографски предизвикателствата и потенциалните вектори за развитие на Бургас, както и да конструира система от мерки по различните политики, за които отговорност носи местната власт, посочва кметът Николов в докладната си.
В програмата са анализирани демографските тенденции и предизвикателства в общината, резултат от естествените процеси на национално и местно ниво, както и на външни, непредвидени фактори, каквито са ковид пандемията или военните действия в Украйна, уточнява кметът на Бургас.
Програмата за демографско развитие на Община Бургас беше подложена на обществено обсъждане през юли, като становища по нея се приемаха до 14 август. В документа се посочват основните направление, по които ще се работи за преодоляването на демографската криза.
Промените и тенденциите, които демографските анализи отчитат оказват мощно влияние върху икономическото развитие, върху системите на здравеопазване и социални услуги, върху жилищната политика или развитието на инфраструктурата в една община, регион или държава. Разбирането на причините за определени демографски промени гарантира подоброто управление на последиците от тях и по-адекватната подготовка за бъдещето.
През последните 50 години продължителността на живота в цяла Европа се е увеличила значително. Тъй като хората живеят по-дълго и по-здравословно – много хора искат да могат да работят по-дълго и имат нужда от работно място за по-дълъг период от време. В същото време продължава тенденцията да се раждат все по-малко деца – не само в България, а на ниво Европейски съюз. И независимо, че континентът Европа е все така привлекателен за имиграция, а емигриращите от него да са по-малко от новопристигащите, това не променя трайната тенденция за намаляване на населението и работната сила в ЕС. А тази тенденция изправя правителствата в Европа пред нови предизвикателства за адаптиране на пазара на труда, на социалните и здравни системи и т. н.