Кметовете на Атина, Брюксел, Букурещ, Манхайм, Рен, Умео и Виена обясняват, че заплахата от изменението на климата е на първо място в техните администрации.
“Бъдещето на Европа ще бъде оформено от нейните справедливи, зелени и продуктивни градове”, убеден е градоначалникът на Виена Михаел Лудвиг, цитиран от в-к “Политико”, като подчертава, че общинските власти се нуждаят от допълнително финансиране, за да станат по-устойчиви на промените в климата.
Виена
“Виена се ангажира да постигне климатична неутралност до 2040 г. и за тази цел създадохме всеобхватна и амбициозна програма”, споделя Лудвиг и добавя, че градът създава и допълнителни програми, които да помогнат местната ни икономика да се подобри и да постигне климатичните си цели по социално устойчив начин.
Атина
В Атина, град, който все повече трябва да се справя с екстремни горещини и пожари, свързани с промените в климата, кметът Костас Бакоянис посочва, че местният бюджет се насочва към незабавни и развиващи се нужди като зеления преход.
Умео
Ханс Линдберг, кмет на шведския град Умео, посочва като основен приоритет на местното правителство адаптацията към промените в климата и изграждане на безопасен и сигурен за бъдещето град, който е социално и климатично устойчив. “Като местен политик искам Умео и целият ни регион да станат още по-добро място за живеене в бъдеще”, споделя той.
Кметовете поставят и нуждата от представителство при формиране на политики на национално и на европейско ниво, за да могат по-добре да защитят нуждите на жителите си.
Манхайм
“Промяната на нашето управление към истинско многостепенно управление е предпоставка за посрещане на предизвикателствата”, казва Петер Курц, досегашният кмет на германския град Манхайм.
Това споделя и кметът на Виена и допълва че гласът на кметовете на Европа трябва да се чува по-често в изготвянето на политиките на ЕС: “Това ще отвори нови перспективи, както на национално, така и на европейско ниво”.
Приоритети
Докато всички местни лидери заявяват, че биха приветствали повече финансиране, техните отговори за изхарчването на хипотетичен 10-процентен ръст на градските бюджети се различават. Въпрос на постоянна загриженост за кмета на Брюксел Филип Клоуз е бедността.
Букурещ
Кметът на Букурещ Никушор Дан споделя, че трафикът в румънската столица го държи буден през нощта и би насочил тези допълнителни пари, за да подобри градската мобилност и да намали замърсяването чрез увеличаване на зелените площи в целия град.
В други части на Европа кметовете подчертават, че ако имат достъп до повече пари, ще ги използват за разширяване и подобряване на социалните услуги.
Кметът на Умео заявява, че градът ще се стреми да възнагради инвестициите в социални грижи – училища, възрастни хора, и да направи допълнителни инвестиции в заетост и жилища.
Рен
Натали Апере, кмет на френския град Рен, би използвала допълнителното финансиране за справяне с жилищната криза в метрополните региони в цяла Европа. “Живеем в период, в който цените се покачват и има по-малко предлагане”, казва тя. И допълва: “Ако не искаме да задълбочим изключването, трябва да изградим повече, за да приемем всички”.
Брюксел
В Брюксел кметът Филип Клоуз заявява, че допълнителните пари в идеалния случай ще бъдат използвани за образование, което той определя като свой основен приоритет за постигане на ефективен, приобщаващ растеж.
Множество кризи
Според кмета на Виена Михаел Лудвиг ковид пандемията е подчертала важността на стабилни обществени услуги, достъпни за всички жители.
Той предупреждава, че публичният сектор е под нарастващ натиск от демографските промени, дигитализацията, изменението на климата и необходимостта да бъде устойчив в условията на множество кризи.
“За да се справят с тези предизвикателства, градовете трябва да мислят за следващото поколение жители”, казва Натали Апере, кметът на Рен, и да гарантират, че всички деца имат равен достъп до качествени услуги – образование, жилище и здравеопазване. Тя е уверена е, че местните лидери са готови за предизвикателството, настоявайки, че градовете променят света.