Много общини виждат бъдещето си в индустриализацията. Експерти съветват – за по-лесно усвояване на пари по Плана за възстановяване и устойчивост, фирми и компании да се обединят в индустриални зони с правен статут за подобряване на довеждащата инфраструктура или изграждане на нова. Не става дума за регистриране на сдружение, а на консорциум. Той ще има възможността да излъчи представител, изразяващ общите виждания на компаниите пред държавата или общината.
От особена важност за развитието на всяка индустриална зона е изграждането на обучителен център, в който бъдещи кадри в съответната област да получават квалификация.
Трябва да се отбележи важността на новото поколение зони – въглеродно неутрални индустриални паркове (ВНИП). Тракия икономическа зона е пионер в изграждането ѝ и по този начин привлича инвеститори, които целят намаляване на въглеродния отпечатък на произвежданите от тях елементи и стоки. Според кмета на Русе Пенчо Милков това е една от следващите стъпки, които предстои да се предприемат, за да може индустриалните зони в града да привличат устойчиво инвеститорския интерес. Припомняме, че през април 2022 г. общината подписа меморандум за сътрудничество с “Клъстер Тракия Икономическа зона”.
Разград вече обяви обществена поръчка по европроект – за разработване на инвестиционна концепция за изграждане на Водородна индустриална зона. Той включва построяването на фотоволтаична електроцентрала. Част от енергията от нея ще се използва за общински нужди, а другата – за производство на водород. Предвижда се и изграждането на зарядна станция за коли.
Общината планира първоначално да започне смесване на метана с 20% водород, което ще доведе до икономия както в енергийната, така и в зелената част. Ще има производство и складиране на енергия благодарение на водорода, а ако други предприятия желаят, ще могат да купуват този водород.
Припомняме, че Разград е сред първите български общини, които внедриха водородно гориво за отопление и от началото на миналата година сградата на общинската администрация се отоплява посредством комбинирана система с метан и водородно-кислородна смес. Сметката след края на отоплителния сезон показа, че са спестени около 20% от сумите за отопление.
Регионите работят пилотно
Бургас започва работа по два проекта, свързани със зелената енергия. И по двата градът ще работи пилотно. Единият е за мрежа от електрозарядни станции за автомобили – над 200 броя в страната, в близост до подстанции. Със съдействието на общините ще се търсят терени, прилежащи на подстанциите, за да могат тези захранващи места да бъдат оборудвани и да бъдат достъпни за клиентите.
Вторият проект е за зарядни станции за водород, като идеята тук е да има няколко ключови зарядни станции на територията на страната и по граничните пунктове. Това ще позволи тежкотоварни автомобили – камиони и автобуси, да ползват водород.
Системите са вградени вече и в училища
Първото родно училище, което има водородна отоплителна система, е СУ “Д-р Петър Берон” в Червен бряг. Проектът бе завършен в края на 2020 година. Инегрирана бе системата GI 5000 към съществуващото котелно стопанство на учебното заведение. Подобни инициативи има и в Ловеч, Сливница, Белене и др.
Стара Загора също се бори от месеци за проектофинансиране на фотоволтаична централа и производството на зелен водород.
Инсталация на водород вече започва да стопява сметките в град Стамболийски. Общината ще стане една от първите енергийно независими у нас. Благодарение на кмета Георги Мараджиев се въвежда иновативен подход, водородната инсталация ще намали знаително сметките за ток. С такава от скоро се отоплява и сградата на общинската администрация – 8% водород постъпва в горелката на газовия котел и така навсякъде е топло.
Инвестицията се връща
Общината е пионер – първата, която инвестира 1 200 000 лв. в инсталации за производство на водород. Как става това? От обикновена вода инсталацията произвежда водород, чрез електролиза (отделя водорода от кислорода), водородът се подава към горелката, там се смесва с горивото, изгаря и така се спестяват 50% от разхода на различни видове горива, с които работят котлите.
Предстои водородни системи да бъдат монтирани във всички детски градини, ясли и общински сгради в Стамболийски. Спестеното е около 40%, което на месец е приблизително 30 000 лв. Преди време кметът Мараджиев отива до Майнц, Германия, за да черпи опит, който прилага в общината. 10% от произведения водород се подава в газопреносната мрежа на града и така се ползва по-евтин газ от населението.
Чуждия опит
Πpoeĸти, cвъpзaни c пpoизвoдcтвo нa вoдopoд, ĸoитo вървят с изгpaждaнeто нa cъoтвeтнaтa инфpacтpyĸтypa, вече има в цялa Eвpoпa. Пpивъpжeницитe нa гopивoтo нa бъдeщeтo смятат, че трябва да се направи всичко възможно да се ускори по-широко му използването и у нас. Boдopoдът мoжe дa бъде и aлтepнaтивa нa тpaдициoннитe гopивa. Над 20 са проектите за водородни долини в Европа. Тяхната цел е да фopмиpaт мaлĸи възли, ĸoитo дa cа cтъпĸa ĸъм eвpoпeйcĸa вoдopoднa иĸoнoмиĸa.
Освен това, експерти отбелязват, че залежите на нефт и природен газ в Персийския залив рано или късно ще бъдат изчерпани. Затова Саудитска Арабия, ОАЕ и Оман отдавна инвестират милиарди в производството на водород.