Взаимодействието на общините с електроразпределителните дружества беше една от темите в последния ден на годишната среща на местните власти. Тя е особено актуална, особено в контекста на случилото се в края на миналата година, когато поради тежки метеорологични условия без ток останаха много населени места в страната. Последваха срещи между ръководствата на НСОРБ и министерство на енергетиката и с електроразпределителните дружества. Темата беше поставена и пред министър-председателя Николай Денков.
“Днешният форум е краят на дълъг път и показва, че сме положили усилия да си партнираме и помагаме взаимно”, коментира кметът на Враца Калин Каменов, член на УС на НСОРБ. По думите му бедствията през последната година са показали важността на електроснабдяването като основна обществена услуга при съвременния начин на живот. Това е причината за подготовка на споразумение, което си поставя целта да обезпечи важните основи за живота в общините и развитието на икономиката. “Няма да има предвидимост ако не сме обезпечили трасетата и не сме осигурили допълнителни мощности, ако промишлените зони не могат да се присъединят с месеци към районен мрежови оператор”, каза още Калин Каменов.
Проектът е разработен съвместно с трите електроразпределителни дружества. В него, освен подобряване на взаимодействието и предприемане на съвместни дейности, местните власти поемат своя ангажимент и са готови да планират и собствен ресурс. Част от мерките трябва да бъдат отразени нормативно, а действията – законодателно обезпечени, да има механизъм за координация.
Зам.-министър Георги Самандов оцени подхода на Сдружението като успешен и гарантиращ партньорски действия, които да отговорят на високите очаквания на гражданите и бизнеса. Той изтъкна, че свързаността трябва да бъде не само физическа, а и институционална. “Много е полезно, когато на една маса сядат бизнес, общини и регулатор и очертават проблемите”, каза зам.-министър Георги Самандов. Той добави, че регулаторно и нормативно действията в сектора през последните години са адекватни с целите на Зелената сделка.
Благой Голубарев от Комисията за енергийно и водно регулиране обърна внимание, че линейните съоръжения преминават през територии, които се управляват от общините. “Една съвместна дейност е задължителна, и когато е скрепена с рамково споразумение, ще даде стимул за по-добра координация и стимул заедно да се решават проблемите”, каза той.
Голубарев посочи още, че и в енергетиката тече процес на децентрализация. “Производството на енергия започва да става и на местно ниво и това е бъдещето. Предстои да влязат в истинската си роля енергийните общности, в които общините да имат водеща роля. Производството на място ще доведе до т. нар. умни мрежи и общата работа между разпределителните дружества и общините ще се засилва. Това е залегнало и в закона за енергетиката. Рамковото споразумение ще заработи, защото за решаване на проблем трябва да действаме заедно”, допълни Голубарев.