На 18 юли България чества рождението на най-почитания си национален герой, възприеман като икона и символ на родолюбие и национално достойнство.
На тази дата е кулминацията на честванията в родния град на Апостола на свободата Карлово. Програмата включва тържествена света литургия в храма „Свети Никола“ и поднасяне на венци и цветя на гроба на майка му – Гина Кунчева. На площад „Васил Левски“ е посрещането на участниците в националния туристически поход „По стъпките на Апостола“, където се предвижда молебен за благоденствието на града и жителите му. Днес е срещата на участниците в инициативата „150 урока за Васил Левски“, а в къщата музей „Васил Левски“ – връчването на наградите на фондация „Васил Левски“ и комитет „Васил Левски“.
Програмата продължава вечерта с изнасяне на знамето на Карловския революционен комитет от музея и шествие по улиците на Карлово. В 21:00 часа на площад „Васил Левски“ ще се състои тържествен митинг заря. Очаква се в програмата да участва държавният глава Румен Радев. Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили ще приеме почетния строй на представителни части на Българската армия. Румен Радев ще произнесе слово и ще отдаде почит пред паметника на Апостола на свободата.
В навечерието на годишнината от рождението на Васил Левски в Общинска библиотека „Искра” се проведе занимание за децата под мотото „Малък съм или голям, аз за Левски знам”. Децата се запознаха с живота и героичното дело на Апостола и направиха собствени илюстрации в импровизираните си книжки по темата.
В Троян на 17 юли беше открит паметник на Апостола на свободата. На откриването на паметника присъства и президентът Румен Радев. Паметникът на Васил Левски е издигнат на площад „Възраждане“. Той е изработен от скулптора Борис Борисов.
Кметът на Троян Донка Михайлова каза, че паметникът е израз на признателността на троянци към делото на Апостола: “Дълбоко вярвам, че нашите деца и нашите внуци, минавайки покрай паметника, ще мечтаят за чистата и свята република. Ще си повтарят думите: Времето е в нас и ние сме във времето. И може би ще си задават онзи въпрос – Народе???? С четирите въпросителни, от които боли“.
В кв. „Бенковски“ в столицата, с тържествена церемония се открива цялостно обновената къща музей „Васил Левски“, в която се предвижда слово и рецитал, посветени на делото на Апостола.
С панихида и общоградски ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Левски Стара Загора отбеляза 186 години от рождението на Васил Левски. Инициатори на честването са община Стара Загора и Втора Тунджанска механизирана бригада. Възстановката на Хилендарския метох, в който се създава първото местно килийно училище, е отворен за безплатни посещения, а детският отдел на библиотека „Родина“ представя час по родолюбие под надслов „По стъпките на безсмъртния Апостол“.
Честванията в Радомир започнаха в сутрешните часове с откриването на гостуваща изложба в сградата на Общинския исторически музей под наслов „Европейските измерения на Освобождението на България“. Тя се състои от четиринайсет табла, на които са представени преломни за България събития – Априлското въстание, дебаркирането на руските войски, Плевенската епопея, Цариградската конференция, освещаването на Самарското знаме, Санстефанският мирен договор, Берлинският конгрес, Учредителното народно събрание и др. Инициатор за създаването ѝ е проф. Андрей Пантев. Днес тя е дарение – част от фонда на НМ „Васил Левски“ в Карлово и на едноименната фондация. Включените в изложбата документи са от фондовете на руски, финландски, немски, австрийски, италиански и испански архиви, чиито копия се намират в колекцията „Чуждестранни микрофилми“ на Централен държавен архив.
По повод годишнината от рождението на Васил Левски в Радомир ще бъдат проведени и щафетни ученически игри.
В Севлиево се организира поклонение в двора на Средно училище „Васил Левски“ пред бюста на Апостола.
Трявна организира поклонение и поднасяне на цветя пред барелефа на Васил Левски на Поп-Ангеловата къща, където Апостола на свободата е намирал убежище при идването си във възрожденския град. На площад „Пенчо Славейков“ ще бъде прожектиран филмът „Лъвский-Европеец в Българско“, съобщават от местната администрация.
Общината, Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Общинският комитет „Васил Левски“ ще проведат състезание за ученици от първи до 12-ти клас, съвместно със спортен клуб „Локомотив“-Дряново, а вечерта ще има културна програма пред паметника на Левски с участието на формации към Народно читалище „Развитие-1869“.
Община Велико Търновои Национален военен университет „Васил Левски” организират пред паметника на Васил Левски ритуал по приемане на строя и поетичен рецитал. Слово за делото на Апостола на свободата ще произнесе бригаден генерал Иван Маламов, началник на НВУ „Васил Левски”. След военния ритуал за полагане на венци и цветя на признателност следва преминаване в тържествен марш на Почетния караул от НВУ „Васил Левски”.
Церемонията по полагане на венци и цветя е организирана от община Русепред паметника на Левски в Парка на възрожденците. В събитието се включват Общинският духов оркестър и 13-и Младежки гвардейски отряд. Свои изпълнения ще представят ученици от НУИ „Проф. В. Стоянов“ и възпитаници на Общинския детски център за култура и изкуство.
Панихида в памет на Апостола ще отслужат Негово Високопреосвещенство русенски митрополит Наум и свещеници от Русенската Света митрополия.
Общоградска възпоменателна церемония организира община Сливен, в партньорство с Център за подготовка на специалисти – Сливен. Пред бюст-паметника на Дякона следва ритуал по поднасяне на венци и цветя. Почетният караул е осигурен от Регионален клуб „Хаджи Димитър“ при Национално дружество „Традиция“. В церемонията се включват ученици от театралната трупа при Профилирана хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“.
Тетевенското село Голям извор, където е създаден Първият окръжен революционен комитет у нас, отбелязва тържествено 186 години от рождението на Васил Левски, с литературно-музикална композиция и възстановка от самодейци към читалище „Найден Григоров“, които ще пресъздадат срещата на Васил Левски с първите деятели от комитета в село Голям извор. Честванията ще завършат с тържествена заря.
В община Левски деца рисуват Апостола на Свободата.
Ловеч отдава почит на 18 юли на паметните места в общината – гражданско поклонение пред паметника на Васил Левски в двора на Къкринското ханчe, панахида в в храм „Успение Богородично“ в кв. „Вароша“ и възпоменателна церемония пред паметника на Васил Левски в града. Вечерта на откритата сцена на пл. „Т. Кирков“ в кв. „Вароша“ ще бъде изнесен концерт на българската акустична група „Точка БГ“.
Състезание по лека атлетика под надслов “Достойни за името на Апостола” се проведе в Спортния комплекс “Пирин” в Благоевград. Събитието бе организирано от Община Благоевград и Лекоатлетическия клуб “Джордан“.
Въпреки високите юлски температури, над 30 деца от различни учебни заведения участваха в състезанието „Лъвски скок“ с много настроение.
С поклонение пред бюст-паметника на Васил Левски граждаите на Мездра почитат 186-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата. Организатори на възпоменателната проява са Община Мездра и НЧ „Просвета 1925“.
Тематична литературна програмаса по подготвили участници в инициативата „Забавно лято в библиотеката“, слово ще произнесе кметът на община Мездра Иван Аспарухов. Възпоменанието ще завърши с едноминутно мълчание и с поднасяне на венци и цветя през бюст-паметника на Левски.
В Несебър ветлата датата бе тържествено отбелязана пред паметника на героя в Южния парк, където венци и цветя на признателност към Апостола бяха поднесени от името на институции и организации и от граждани, дошли да изразят своята почит към великия син на България.
Слово, посветено на Левски и неговия житейски път произнесе началникът на отдел „Несебър-Световно наследство” Златин Чаушев: “Героят, чиято личност е издигната в пантеона на българските светци на революцията, е и ще остане сред най-ярките личности в нашата история, защото любовта към отечеството и народа си Левски издига над всичко. Смел стратег, хуманист и революционер, неговите идеали за чиста и свята република са силата, разбунила народа за битка на живот и смърт в името на България. Животът на Левски е пример за саможертва и героизъм. Неговата последователност и посвещението му на свободата на родината го превръщат в един от символите на България”.