Всеки ден българи, живеещи в Украйна, звънят с молба за помощ, за да се евакуират. Това разказа секретарят на Асоциацията на българите в Украйна Елен Войкова пред „Денят започва“ по БНТ.
Екипът на асоциацията вече 33 дена е на разположение на сънародниците ни там, увери Войкова. Българите в Одеса споделят, че ситуацията в града вече е много по-спокойна. Магазините, аптеките и банките работят, започват да отварят търговски центрове, кафенета и паркове, разказват ѝ хората. Държавата призовава жителите да се завърнат към бизнесите си, за да може градът да започне да функционира отново.
„Хората се разхождат по улиците дори когато се чуват сирени. Вече не реагират и продължават да правят това, което са правили. Хората си адаптират живота към тази обстановка в Одеса. Градът продължава да живее“, споделят българи от Одеса.
В града главната улица е обградена от всички страни, а хората продължават да събират запаси от храна и от лекарства. Те получават хуманитарни пратки от различни държави от ЕС, сред които България, Турция, Полша, Франция и др.
Коренно различно е положението в Чернигов. Българите там споделят, че ситуацията остава доста тежка. Надеждата им е войната да свърши възможно най-бързо, за да заживеят отново нормален живот.