Кои са най-важните новини за последния работен ден през тази седмица? От Кмета.bg ви представяме в обзор водещите теми за 24 септември:
Децата трябва да бъдат ваксинирани за грип, а не срещу ковид. Това мнение изрази пред kmeta.bg доц. Атанас Мангъров.
“Грипът е много по-опасен за малките, защото протича по-дълго и има често усложнения, докато ковид не е заплаха за тяхното здраве”, обясни специалистът. Той уточни, че ако се слага противогрипна ваксина до 8-годишна възраст, то тя трябва да е от 2 дози през интервал поне от месец. Какво каза още доц. Мангъров – ТУК.
Проф. Венцислав Мутафчийски – директор на Военномедицинска болница, си е поставил трета бустерна доза срещу COVID-19. Примерът на проф. Мутафчийски бе последван от негови колеги, общо 11 медици, които си поставиха допълнителна защита срещу COVID-19. Подробности – ТУК
От 8 до 10% ще поскъпне парното след Нова година. Причините са високата цена на газа и поскъпналите емисии. Прогнозата е на Иван Хиновски, енергиен експерт. Какво каза той – ТУК.
Около 40 000 са проверените превозни средства от пътни полицаи в рамките на седмица. 18 419 са установените нарушения. 278 са случаите, в които органите на реда са установили водачи, употребили алкохол или наркотици. Още по темата – ТУК.
Транспортният министър Христо Алексиев се обяви против увеличение на цените на билетите на БДЖ. Това стана ясно по време на внезапна негова инспекция в жп депата София и Илиянци. Подробности – ТУК.
Майор Валентин Терзиев не е привел самолета в хоризонтално положение при маневра вдясно и се е стигнало до илюзията, че се намира в такова положение. Това бе съобщено по време на брифинг с участието на военния министър Георги Панайотов. В него участва вдовицата на загиналия военен Димитрина Попова. Какво бе разкрито на брифинга – ТУК.
Преброителите, които посещават хората по домовете, попълват единствено преброителна карта. В нея не се попълват данни от личните документи на хората с изключение на имената и ЕГН. Никъде не се полага подпис. Това посочват от Националния статистически институт (НСИ). Четете още – ТУК.
Общите разходи за труд в държавното управление и медицината са се увеличили с над 20% през второто тримесечие на тази година спрямо същия период на 2020 г. Това отчитат от Националния статистически институт. От данните става ясно, че те са секторите с най-драстичен ръст на възнагражденията за труд в пандемията. Още по темата – ТУК.