Новият главен архитект на София, за който кметът Васил Терзиев през февруари ще обяви дългоочаквания конкурс, ще бъде с много орязани правомощия. Новината беше съобщена на пресконференция, в която участваха Терзиев и и.д. главен архитект Богдана Панайотова. От утре тя освобождава длъжността, като почти сигурно ще се включи в предстоящата процедура за титуляр, макар в началото на мандата си Панайотова да обяви, че няма интерес към мястото. Сега обаче тя каза, че не е очаквала да се натъкне на толкова проблеми в градоустройствен аспект в София и че с кмета Терзиев са се разбрали да остане да работи в направление “Архитектура и градоустройство”. Панайотова допълни, че обмисля дали да се включи в състезанието за титулярен главен архитект. Терзиев съобщи, че утре ще обяви името на новия временно изпълняващ задълженията. Той ще работи до приключването на конкурса, което се очаква да стане през април или май.
“От февруари всички градоустройствени заповеди, с които започват и се одобряват градоустройствени планове в София, ще се подписват не от главния архитект, а от кмета на София”, съобщи Терзиев. Намеренията на кмета са той да започне лично да взима решенията къде, какво и с каква височина да се строи, както и да носи отговорност за градоустройствената политика в столицата. Съгласно Закона за устройство на територията именно кметът на общината отговаря за тази политика, като той може да прехвърля дейността на свои подчинени. Терзиев поясни, че предстои да се увеличат правомощията на районните кметове и на главните архитекти на райони, свързани с контрола на строителството в съответните квартали.
Решението за събаряне на сградата на “Балкантон”, която попада в частен имот, ще бъде преразгледано, обеща столичният кмет. И Терзиев, и Богданова заявиха, че не приемат мненията, че в София е започнало повече да се строи, откакто кметът и избраният от него временен архитект управляват Столична община. “Данните сочат, че ако през 2023 г. разрешената разгъната застроена площ е около 3 млн. кв. м., то през 2024 г. разрешенията на главния архитект намаляват до малко над 2 млн., което е с около 30% по-малко. Като РЗП издадените разрешения от направление „Архитектура и градоустройство“, което е на подчинение на главния архитект, намаляват с 50%, тъй като както е известно, районните главни архитекти също имат правото да издават разрешения за строеж. “Индивидуални казуси могат да показват пропуски в системата, но е направено доста, за да се обуздае ударният процес на издаване на разрешения за презастрояване на града”, коментира Терзиев.