На днешната дата през 1878 година град Видин е свободен, 2 месеца след Одринското примирие, с което с слага край на военните действия по време на Руско-турската война. Градът е освободен от 138 Болховски полк. Той е част от 35 пехотна дивизия и заема позиции южно от Русчук в посока Разград и участва в редица сражения, като дава и много жертви. След сключване на мирния договор е изпратен във Видин, като пътуването станало с транспортни средства по река Дунав.
Ето как летописецът на полка капитан Михеев описва посрещането на руските войници в града:
„Когато пристигнахме, градските жители – българи, ни приеха много сърдечно: полкът бе посрещнат по славянски обичай с хляб и сол; духовенството беше излязло с шествие; целият град бе украсен със знамена; тълпи от хора се изсипаха на брега на Дунава; гръмкото „ура“ дълго не заглъхна. Още с пристигането офицерите и войниците бяха поканени на обяд. Българите се радваха на своите освободители, а ние нямахме нищо против след походните сухари да похапнем от обилната храна на нашите гостоприемни домакини“
В последвалия период след пристигането на руските войски се слага началото на новото българско управление на Видин, като се изграждат административни, съдебни, полицейски и военни структури, а градът бързо започва да променя облика си.