Присъединяването на страната ни към еврозоната е крайна фаза на цялостния процес по евроинтеграция, подготовката за който започна заедно с прехода към пазарна икономика. Приемането на еврото е задължение на българската държава по силата на правото на ЕС. На 10 юли 2020 г. финансовите министри на държавите-членки на еврозоната, президентът на Европейската централна банка, заедно с финансовите министри и управителите на централните банки на Дания и България, решиха единодушно да включат българския лев във валутно-курсов механизъм II. Страната ни участва в него с режима си на паричен съвет (валутен борд) и фиксиран централен курс от 1.95583 лева за 1 евро, който ще бъде запазен и при влизането в еврозоната.
Промените в регионите
Подготовката за еврозоната изисква коренни промени в голяма част от дейностите на общините – от бюджет, статистика и счетоводство, през информационни системи и административно обслужване.
Администрация и услуги
Подготовката на публичната администрация и публичните финанси за работа с еврото е една от основните предпоставки за плавното и безпроблемното му въвеждане в страната. Общините следва да бъдат подготвени да осигурят безпроблемното и гладкото прилагане на еврото във всички управлявани от тях публични услуги, включително чрез промени в нормативни актове.
Данъци
С въвеждането на еврото всички данъци, такси и други плащания към държавата и общините трябва да се извършват в новата валута. Съдържанието на образците на документи и на общински актове, съдържащи финансова информация, трябва да бъдат актуализирани своевременно. Например, финансовата информация (размер на пенсията, обезщетението или помощта и др.), съдържаща се във въпросните образци на документи или актове, следва да бъде представяна и в лева, и в евро, в периода на двойно обозначаване на цените, като на гражданите бъдат предоставени нужните разяснения за използвания валутен курс и начина, по който са извършени евентуални закръгления. Този процес изисква редизайн на предоставяните административни услуги, в т.ч. електронните и справочни услуги.
Приходи и разходи
Всички приходи и разходи, както и всички активи и пасиви на общините, възникнали преди въвеждането на еврото, следва да бъдат превалутирани, съгласно установените правила при приемането на България в еврозоната. Това ще бъде регламентирано в приложимото законодателство.
Плащания
Всички плащания към и от бюджета ще бъдат извършвани в евро от деня на въвеждането му като законно платежно средство. Изключения правят касовите плащания към бюджета в периода на двойното обращение на лева и еврото, като е предвидено да могат да се извършват в двете валути.
Въвеждането на еврото засяга всички информационни системи (ИС) на национално и общинско ниво, които извършват дейности с валутни единици и обработват финансова информация. В тази връзка ИС на административните структури следва да бъдат навременно адаптирани за работа с евро.
Общинските администрации имат ключова роля в осигуряването на успешното преминаване към еврото поради естеството на услугите, които предоставят на гражданите.
“Пътят на България към еврозоната е шанс за хората с образование, познания и широк хоризонт да помогнат на всички в осъзнаването на предимствата от преминаването към единната европейска валута и да помогнат с общи усилия да опазим уязвимите и недоверчивите. Това е изпитание за нас като общност”, коментира изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.