Водата, постъпваща от яз. Тича, вече отговаря на критериите за мътност, съгласно Наредба 9 и е годна за питейно – битови нужди. Резултатите от изследваните проби през последните няколко дни потвърдиха стабилната тенденцията за постигане на съответствие с нормативните изисквания за мътност.
В същото време, макар и с по-малко, в язовира продължават да постъпват водни количества, като само за последните 5 дни са се влели нови 300 000 кубически метри вода.
„Спокойни сме, не само за това лято, но и за следващата година, че ще имаме достатъчно вода в язовира, за да покрием нуждите на Шумен“, каза Жанета Панайотова, управител на ВиК – Шумен.
„Въпреки всичко, трябва да се отнасяме към водата отговорно и да използваме щадящо този ценен природен ресурс. А със завършването на проекта за пречиствателната станция за питейни води, ще бъде решен окончателно въпросът с мътността и годността на водата за питейно – битови нужди“, добави г-жа Панайотова.
Изграждането на пречиствателната станция за питейни води започна през октомври 2020 г и е планирано да завърши през пролетта на 2022 г. Към момента всички подобекти на станцията се изпълняват паралелно и в график. Стойността на проекта е 21 милиона лева.
Модерното съоръжение се изпълнява в съответствие с одобрения инвестиционен проект и се финансира от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020”, съфинансирана от Кохезионен фонд и Република България. Капацитетът на пречиствателната станция е 450 л/ сек при нормален режим на работа и 600 л/сек при форсиран режим. Към пречиствателната станция се изгражда модерна лаборатория, която денонощно да контролира показателите за качество на питейната вода