В рамките на 19 дни в Украйна руската армия е понесла по-големи загуби, отколкото при двете Чеченски войни, заяви призидентът на Украйна Зеленски и призова руските войници да свалят оръжията.
“От прихванати разговори на руски войници с близките им стана ясно какво мислят наистина те за тази война. Знам, че искат да оцелеят”, заявява той, цитиран от “Дойче веле”.
Зеленски подчерта, че е благодарен на всички руснаци, които не престават да казват истината, препращайки към антивоенните протести в Русия. Той благодари и на руската журналистка, която излезе с протестен плакат по време на централната емисия новини на руската държавна телевизия.
В момента руската армия се опитва да обгради Киев. Половината от трите милиона население все още е в града. Тези хора биха могли да напуснат столицата само в посока юг. Градовете на североизток и северозапад са под тежък обстрел. Съветник на президента Зеленски съобщи, че Киев се готви за тежка битка.
По думите на Олексий Арестович, съветник на украинския президент Зеленски, войната може да продължи до месец май, пише “Дойче веле”
“Мисля, че до началото на май, трябва да имаме мирно споразумение, а може би и много по-рано, ще видим”, прогнозира Арестович във видео, разпространено от медиите.
Арестович не участва в преговорите между Русия и Украйна, които продължават днес.
Войната в Украйна ще предизвика “ураган на глада” по цял свят, предупреждава генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.
“Международната общност трябва да действа, за да предотврати евентуален крах на глобалната система за изхранване. Войната в Украйна е и “удар над най-уязвимите хора и страни по света”, каза още Гутериш
Преди войната развиващите се страни бяха изправени пред последиците от пандемията – като инфлация, растящи лихви и дългове, напомня той.
“А сега бомбардират световната житница.”Над половината от доставките за Световната програма по изхранване на ООН идват от Украйна. По преценките на ООН глобалните цени на храните са достигнали най-високото си равнище на всички времена. В 45 от най-слабо развитите страни по света поне една трета от пшеницата е доставяна от Украйна или Русия. Сред тях са Буркина Фасо, Конго, Либия, Сомалия, Йемен. В много от тях още сега милиони хора гладуват“, отчете Гутериш.