Електронните цигари се използват от сравнително скоро време и липсва информация за дългосрочните ефекти върху здравето.
Това разкриха от Министерството на здравеопазването за kmeta.bg, по повод запитване за вредата и шанса за пристрастяване към нашумелите напоследък заместители на тютюна.
„Според СЗО, електронните никотин доставящи системи (EНДС) са устройства, които загряват разтвор, обикновено съдържащ ароматизатори, пропилен гликол и/или растителен глицерин и други вещества, като в процеса на нагряването се образува аерозол. Всички ЕНДС съдържат никотин. Никотинът помага за разпространение на съществуващите тумори и намалява ефекта от химиотерапията Електронните цигари не произвеждат катрани, но произвеждат формалдехид (познат канцерогенен фактор) в количества над препоръчителните нива. Последствията за здравето могат да бъдат възпалителни процеси, свързани с появата на белодробни, сърдечно-съдови заболявания и остър миокарден инфаркт“, съобщават още от МЗ.
„В най-общи параметри пристрастяването зависи от нивото на никотин и другите съставки, които също варират в голям диапазон в зависимост от различния вид и производство. Волтажът на системата също има значение за отделянето на никотин. По-младите хора (15-39 г.) са по-склонни да използват ЕНДС, както и настоящи и бивши пушачи. Организмът на юношите е по-чувствителен към никотина и е доказано, че те по-лесно развиват зависимост от възрастните. Пушачите, които започват да пушат като тийнейджъри са обикновено по-зависими от онези, които започват в по-зряла възраст“, допълват от Министерството. „Не съществуват неоспорими доказателства за намаляване на вредите за здравето при употреба на ЕНДС, независимо от по-ниските количествени показатели на вредни и потенциално вредни съставки. Затова е наложително провеждането на независими проучвания с по-голяма продължителност и с по-голям брой изследвани лица, които трябва допълнително да оценят здравния риск и късните последици за здравето следствие на употребата на ЕНДС“, се казва още в изявлението.