Всеки трети безработен у нас получава минималното обезщетение за безработица. Това показват данни на Националния осигурителен институт за миналата година. Близо 40 на сто от хората, останали без работа, са взимали от 15 лв. до 25 лв. на ден. С максимално обезщетение – от 74,29 лв. на ден през 2020 г. са били едва 5,3% от всички българи, останали без доходи. Техният брой дори е намалял с 5,1 на сто спрямо предходната година.
71,5% от всички, взимащи максималната сума, са с обезщетение, отпуснато по европейски регламенти. Това означава, че тези хора са работили в чужбина, където са получавали и по-високи заплати. Най-често минимално обезщетение пък са получавали работници, чиито договори са прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, обяснявате експертите на НОИ.
Припомняме, че размерът на обезщетението за безработица у нас се определя на ден. То е 60% от среднодневното възнаграждение или среднодневния доход, върху който са внасяни осигуровки на служителя за предходните 24 месеца. Обезщетението не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер, който се определя всяка година със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
За миналата година безработните у нас са получавали минимум 9 лева на ден, но от 1 октомври 2020 г. заради пандемията прагът беше увеличен на 12 лева на ден. Максималният дневен размер на обезщетението за безработица за 2019 г. и 2020 г. е 74,29 лв.