В предишното Народно събрание 41 от общо 240 депутати успяват да влязат с преференции. Това означава, че всеки шести парламентарист се е преборил за по-горно място в партийната листа от по-задното място. Според Изборния кодекс рокадите на практика стават от второто място в листата надолу, тъй като водачът получава и всички бюлетини без отбелязана преференция.
Преференциите промениха изборните листи и тази година. Това се наблюдава най-вече в големите градове. В центъра на София – 24 МИР, депутатско място си осигури бившият лидер на СДС Мартин Димитров, който има и дългогодишен парламентарен опит. На изборите той се бореше от гражданската квота на “Да, България”. От пето място, благодарение на достатъчния брой гласували за него, Димитров отива на четвърто, измествайки Стефан Тафров. Същата съдба има и Иво Мирчев, който бе на трето място в листата от “Да, България”. Той изпреварва втория по ред – Цецка Бачкова от ДСБ.
Мирчев получава 4310 преференции, а Мартин Димитров – 4014. За пренареждане на листата бяха необходими 2792 гласа. Икономистът Георги Ганев, също кандидат от гражданската квота, успява да измести от второто място Антоанета Цонева от “Да, България”. Припомняме, че 24 МИР е районът, в който “Демократична България” постигна вторият си най-силен резултат на изборите на 4 април. В него Градската десница победи ГЕРБ с 39 880 от гласовете на избирателите или 24,43%.
Рекорд по преференции поставя Слави Трифонов в Стара Загора – 9544. Следва го депутатът от ГЕРБ Стефан Апостолов. Бившият футболен съдия, син на кмета на Симитли Апостол Апостолов, бе на последното 22-о място в листата на ГЕРБ в Благоевградски регион. Той обаче влиза със сигурност в новото Народно събрание, защото има над 9507 преференции. На второ място в старозагорската листа, с 3430 гласа, е министърът на образованието и водач на листата на ГЕРБ-СДС Красимир Вълчев.
Преференции променят желанията и на БСП. Размествания има в 24 избирателен район – седмият в листата Борис Цветков измества втория Димитър Данчев, бивш депутат от 44-ото Народно събрание.
Петкратният ни световен шампион по спортна стрелба Весела Лечева е и шампионът на социалистите по преференции на тези избори. Тя получи рекордните 3863 гласа в листата в област Велико Търново. С рекордния си резултат Лечева изпреварва по преференции и самия лидер на партията Корнелия Нинова, която в най-големия софийски избирателен район получава 3670 гласа.
С преференции от Пловдив-област влиза кандидатът на ГЕРБ от Асеновград Младен Шишков, който се нарежда автоматично на второ място след областния управител Дани Каназирева. Вероятно от преразределението на гласовете в парламента ще влезе и представителят на “Демократична България” Велизар Шаламанов. Енко Найденов от БСП събира над 2500 преференции и от 11-то място става втори в пловдивската листа на червените.
Студентка в Стопанската академия в Свищов се оказа рекордьор по преференции в листата на ГЕРБ-СДС в 3-и МИР-Варна. За поставената под номер 25 Славена Точева преференциално са гласували 6805 гласоподаватели. Водачът на листата – проф. Костадин Ангелов получава 5398 гласа.
Георги Станков, който и досега бе депутат от ГЕРБ, е събрал най-много преференциални гласове на изборите в Хасковска област. При обработени 100% от протоколите той получава близо 13 655 преференции.
Ивайло Вълчев, сценаристът от “Шоуто на Слави”, син на почетния бургазлия Ваньо Вълчев, е със завиден резултат в Бургас– 5875 преференции.
Българите в чужбина обаче не успяха да пренаредят изборните листи и да излъчат депутати по свой избор. Причината е, че те могат да гласуват само за партийни листи, но не и за конкретни кандидати в тях, тъй като в чужбина няма възможност за използване на преференция. Така гласовете на нашенците зад граница имат значение за общия брой на депутатите, които ще бъдат избрани от всяка партия. Както и колко гласа формират бариерата от 4% за влизане в парламента. На предишните парламентарни избори в през 2017 г. в чужбина гласуваха 118 000 души. На вота сега те бяха повече – над 170 000.