Инспекторатът на Враца тръгва на хайки срещу замърсителите в града. Това предупреди кметът Калин Каменов, като припомни, че актовете за нарушителите започват от 50 и стигат до 500 лв.
“Очевидно с призиви няма да убедим нашите съграждани да спрат да цапат. Наскоро публикувах призив в социалните мрежи за броя на дъвките, които са размазани край заведение близо до площад “Христо Ботев”. Броят им е 18 000! Почистването – става със специална машина, като тази дейност е скъпо удоволствие”, обясни кметът.
Очаква се периметърът на наказателните акции на Инспектората да обхване не само пешеходния булевард и централния площад, но и пространството и фасадата на врачанския театър, която наскоро беше почистена от местната управа, както и други знакови места във Враца.
Градът държава Сингапур прилага най-голямата система от глоби за замърсяване. Това кътче на света е известно и с феноменалните политики за възпитаване на законопослушно население. Главен стимул за порядъчния начин на живот са видеокамерите, които следят буквално всеки сантиметър от територията. Безупречната система за сигурност фиксира дори и най-минималните нарушения, за които жителите получават глоби. Именно тези неотменими глоби тотално прекрояват начина на мислене на местното население, а Сингапур се смята за един от най-чистите градове на планетата.
Случайно изхвърлена на улицата хартийка струва от 100 до 1000 сингапурски долара. Повторно нарушение може да ви отведе в ареста. Размерът на глобата зависи и от това какъв боклук сте изхвърлили. Така например, за изхвърлена храна на улицата, незабавно ще внесете в хазната на Сингапур глоба от 1000 долара. Толкова струва не просто изхвърлянето, но дори носенето на дъвка. Същата е глобата за плюене по улицата. Само за сравнение: неправилно пресичане се наказва 10 пъти по-малко.
Сингапур е и родината на една от най-странните глоби в света – “за остатъци от вода в подложната чинийка на саксията”. Обяснението е просто – строгите мерки за борба с маларията.
Разбира се, строгите и неотменими глоби в Сингапур не са стопроцентна защита срещу недобросъвестни граждани, но всички признават, че въздействието, което оказват санкциите върху джоба на нарушителите е доста по-убедително отколкото моралното осъждане и нагледната агитация.