Глаголицата, създадена от Константин-Кирил Философ, беше изографисана на централния площад “Велбъжд” в Кюстендил от ученици от основното училище “Св. св. Кирил и Методий”, което отбеляза своята 203-а годишнина. Цветното пано е с размер от 1 декар и е изработено от пластмасови капачки.
Ръководител на проекта е кюстендилският художник и педагог Евгени Серафимов, а в направата на композицията участват почти всички възпитаници на най-старото кюстендилско училище. “Това, че си най-старото училище, те задължава да бъдеш и най-модерното”, коментира преподавателят.
“Ние, българските учители, сме отговаряли на какви ли не предизвикателства и всъщност това е нагледен пример как добре работим в екип, защото азбуката е сбор от букви, училището е сбор от класове, учители, ученици, но заедно правим едно цяло. Преди да се смени името на площад “Велбъжд”, това е било площад “Св.Св Кирил и Методий”, така че азбуката на светите братя се завъръща по един модерен начин на мястото, което й се полага”, каза още Серафимов.
За изработването на паното са събрани 200 чувала пластмасови капачки от бутилки, които са били разделени по цветове, разказаха организаторите. Идеята е трябвало да се осъществи за 200-та годишнина на училището, но била отложена във времето заради пандемията. Събраните тонове капачки след това ще се предадат благотворително за купуването на детска линейка.
В инициативата участват 900 ученици, които изработват 30-те букви, като всеки клас прави по една буква от общата азбука.