Днес бяха разговорите на експертно ниво по различни теми между “Има такъв народ” и представителите на останалите парламентарно представени групи, без ГЕРБ. Първата среща от поредицата беше с експерти от “Демократична България”, а темата – правосъдие и съдебна реформа. След поредицата от срещи между партиите през изминалите дни, разговорите за общи политики продължават на експертно ниво. Целта е да се набележат общите допирни точки между партиите, така че да се намери вариант за съставянето на кабинет.
“Разговорите продължават, гледаме в една посока”, това заявиха пред медиите представителите на „Демократична България“ веднага след разговори на експертно ниво. „Имаме нюанси в някои от позициите. Например специализираното правосъдие – това е въпрос, който е важен за нас, имаме нюанси какъв точно модел да се приеме и как точно да се уреди статутът на магистратите в резултат на реформата; също така има нюанси и около Висшия съдебен съвет (ВСС) и прокурорската колегия, прецизни детайли около избора на главен прокурор и т.н.“, каза зам.-председателят на ДБ Надежда Йорданова.
Представителите на “Демократична България” заявиха, че това не са преговори, а експертни разговори и обмен на позиции. “Политически разговор от гледна точка на конкретен документ на тази експертна среща не е ставало дума. Не е поставян въпрос за постигане на политическо съгласие и не сме водили политически разговори”, допълни Йорданова.
“По отношение на мандата на Висшия съдебен съвет, разбира се, има конституционен въпрос, който се поставя – дали прекратяването на мандата може да стане с промени в Закона за съдебната власт. Считаме, че с оглед принципа на върховенство на правото трябва да се използва конституционна прозедура. Иначе основно, за което разговаряхме, бяха промените, които вече сме внесли в Закона за съдебната власт, за закриване на спецправосъдието, за някои реформи в процедурата за вземане на решения във ВСС. Считаме, че по отношение на тях ще получим подкрепа и ще работим в една посока с “Има такъв народ”, посочи Славов.
ИБГНИ и ИТН разговаряха за приоритетите на двете партии. Две групи от представители бяха излъчени от двете формации. От една страна разговорите бяха фокусирани върху социална политика, икономика и бизнес, и финанси, а другата – сектор правосъдие.
От “Изправи се БГ! Ние идваме!” (ИБГНИ) искат преизчисление на пенсиите категорично от 1 октомври с актуализация на бюджета и подкрепа за младите семейства и за хората с увреждания. Те предлагат да се вдигне прагът за регистрация по ДДС, което го имало и е програмата на ИТН, както и премахване на данък “уикенд” и сваляне на данъка на едноличните търговци от 15 на 10 процента.
На въпрос от какво няма да отстъпят, Хаджигенов каза – “Гешев и правосъдната реформа в чист вид”. Попитан защо не се обсъждат имената на министрите в бъдещия кабинет, той каза, че поставя този въпрос на трето място по важност, има значение какво и как ще правят.
На въпрос дали ще се разберат с ИТН в близките дни, Манолова коментира, че темпото на разговорите се налага от ИТН, но отбеляза, че за ИБГНИ темите съдебна реформа, подкрепа на доходите, здравна реформа и енергетика са ключово важни.
Следващата седмица разговорите на експертно ниво по различни въпроси продължават.