България е на едно от челните места по смъртност в Европа и в света. Това заяви доц. Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализи по време на брифинг.
В края на май министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров възложи на центъра да извърши анализ на дейностите, свързани със здравното обслужване в периода от 1 март 2020 г. до 31 май 2021 г., в контекста на епидемията, причинена от SARS-CoV-2.
Основните изводи от нега са, че системата се е оказала неподготвена, здравните власти са опитвали да реагират, но са следвали събитията. Времето от март до септември не е усвоено правилно, а стратегията на правителството е да затваря.
От икономическа гледна точка не става ясно от заповедите на Министерски съвет защо някой сектори са облагодетелствани, а други не. Според доц. Хинков пари в системата не са вкарвани до края на 2020 година.
Според анализа най-неудачното решение е неравномерното разпределение на болнични легла в цялата здравна система. Това причинило високата заболеваемост сред медицинските работници.
Причината за негативните тендеции е комплекс от фактори. Първият от тях е факторът възраст. България е страната с най-висок стандартизиран коефициент на смъртност в ЕС за 10 години назад. Страната е водеща и по болести, свързани с кръвообръщение. Друга важна причина за смъртността са мозъчно-съдовите болести.
„Продължителността на живота леко се е повишила през годините, но през 2020 година намалява 1,5 години средната продължителност на живота. България е с 6 години по-малък показател отколкото ЕС и на последно място в ЕС по очаквана продължителност на живота за последните 7 години. Още по-тревожно е, че годините на живот в здраве са по-малко от средните в ЕС – нашият живот е болен. Това ще се окаже голямо предизвикателство за здравната система и показва, че трябва да се формират на политики”, обясни доц. Хинков.
Много голяма група от хора, които не са се регистрирали, са умрели в дома си. Материално-техническата база не е добра, не е довършено оборудването с линейки, системата не е подготвена”, допълни доц. Христо Хинков.
За 1 година и три месеца са починали над 166 хиляди души, като 78% от тях са на възраст между 60 и 89 години, това е таргетната група на COVID-19, това е рисковата група, която е пострадала най-много. Смъртността от COVID е 123,4% на 100 хиляди. Смъртността от COVID дърпа общата смъртност.
По думите на доц. Христо Хинков България е на първо място в целия Европейски съюз по отношение на леталитета – заболели спрямо боледували от COVID-19.
Той уточни, че няма пропуски в лабораторната дейност.
Всеки трети хоспитализиран за периода е бил заразен с COVID-19. Най-много заразени и хоспитализирани са регистрирани в София, Бургас и Варна.
По отношение на Националния оперативен щаб, анализът сочи, че по протоколи е извършена огромна работа.
„Действително съставът на НОЩ не е напълно адекватен относно задачите, които трябва да изпълняват. Там няма достатъчно епидемиолози, вирусолози, инфекционисти, които да могат да променят решенията в посока да има логика и медицинско основание”, обясни доц. Хинков.