В пострадалите от наводненията райони в Карловско учебната година може да започне по-късно. Това заяви Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на образованието. “Няма нищо по-важно от живота и здравето на всички хора”, изтъкна той.
Междувременно министерство на земеделието, МВР и прокуратурата започват проверки на извършената сеч в района на наводненията. Целта е да се установи дали има допуснати нарушения и дали тези дейности имат връзка с бедствието.
По-голям остава проблемът с настаняването на бедстващите хора. 7 къщи са напълно разрушени, 60 са необитаеми, а 84 са негодни за живеене. Министерството на отбраната е уверило, че ще предостави контейнери, които стават за живеене, дори и в есенно-зимния сезон.
В пострадалите села има належаща нужда от доброволци, които освен да разчистват, да се включат в доставянето на храна и вода до откъснатите семейства. Зачестяват също и сигналите за мародери, които обикалят и ограбват къщите на хората, затова в социалните мрежи се появиха призиви за помощ.
“Пострадалите семейства на първо време продължават да имат нужда от доброволци за разчистването на кал и боклуци от дворовете. Имаме нужда и от нова инициатива заради многото зачестили кражби и мародери, които обикалят къщите. Призоваваме доброволци – задължително местни жители, които да патрулират вечер с полицията, защото познават и могат много по-лесно да разпознаят съмнителни лица и външни хора”, обясни координаторът на местния кризисен щаб в Каравелово.
Хората се оплакват, че изчезват всякакви вещи – от метал, събиран за вторични суровини, през лопати и колички, до компютри.
Заради набезите полицията е предложила местни жители да се включат в нощните патрули из селата. Има нужда от доброволци, които да разнасят вода и храна. Засега има храна, но все пак има нужда от още бутилирана вода, храна в консерви, спално бельо – чаршафи, завивки, възглавници, матраци. Има голяма нужда от нови дрехи, чорапи и обувки.