В около 2300 обекта на промишлеността, медицината, селското стопанство и институтите за научни изследвания у нас се използват радиоактивни отпадъци. Това съобщи от парламентарната трибуна служебният министър на енергетиката Владимир Малинов и добави, че развитието на ядрената енергетика изисква отговорно управление на генерираните отработени ядрени горива и съответно радиоактивни отпадъци. Съгласно европейската директива те се погребват в държава членка, в която са генерирани, освен ако по време на изпращането не е влязло в сила друго споразумение.
АЕЦ “Козлодуй” и притежателите на лицензи за използване на радиоактивни източници обработват и съхраняват междинно в обектите си всички генерирани радиоактивни отпадъци до предаването им на ДПРАО”, обясни Малинов. И уточни, че в ДПРО се извършва преработване и междинно съхранение на кондиционираните радиоактивни отпадъци, които ще бъдат погребани в национално хранилище – площадка “Радиана”, на територията на АЕЦ “Козлодуй” след пускането му в експлоатация.
“Излезлите от употреба източници представляват отпадък и се предават в специализирано поделение – постоянно хранилище за радиоактивни отпадъци в Нови хан на ДПРАО, където се обработват и съответно съхраняват”, каза още той. До 2050 година в България трябва да има хранище за съхранение на отработеното ядрено гориво от АЕЦ “Козлодуй” и опасни радиоактивни отпадъци.
“Към днешна дата не е опрелено конкретно място у нас, на базата на което да започнат конкретни пруочвателни дейности за изграждането на ядрено хранище за дълбочинно съхранение”, каза още министърът и посочи, че с това не бива да се спекулира.