България трябва да вземе политическо решение за това дали да поиска помощ в рамките на НАТО. Това коментира бившият служебен министър на отбраната Героги Патайотов в ефира на „Денят започва“ по БНТ. Той намекна и за разполагането на съюзнически военни части у нас. От интервюто му обаче не стана ясно има ли информация, която да изисква такива действия. Припомняме, че и министърът на отбраната, и премиерът многократно заявиха, че за страната ни няма пряка опасност.
„Водещото е да защитим териториалната цялост и суверенитета на България. Затова сме в НАТО, за да направим така, че нашата територия, суверенитет и независимост да бъдат защитени“, коментира Панайотов.
По думите му България самостоятелно не може да се защити. Той определи страната ни като „прекалено малка държава, неразполагаща с необходимите способности“. Панайотов настоя да се направи военнополитическа оценка на случващото се. Според него е трудно да се предвиди докъде ще стигне Путин. Бившият министър дори заяви, че е възможно Русия „да иска да стигне и много по-далеч от там, където се намира в момента“. Все пак Панайотов призна, че към момента няма признаци за възникване на директен военен сблъсък между НАТО и Русия.
Бившият служебен министър коментира и казуса с българските военни самолети и охраняването на въздушното ни пространство. Според него България трябва да огледа всички варианти за запазване на способностите си за въздушен патрул докато чака доставката на изтребителите Ф-16. Относно поддръжката на МиГ-овете ни Панайотов каза, че това е възможно да се случи и в Полша или Израел, въпреки че никой от тях не може да даде гаранциите на производителя.
А развоят на войната в Украйна Панайотов определи като некалкулиран от Кремъл. Затова оттук нататък Русия няма полезен ход, смята той. По думите му има два сценария – замразяването на конфликта, подобно на Кавказ и Приднестровието, или ескалация на войната.