В България има повече жени, работещи във високоспециализираните ИТ професии, отколкото където и да е другаде в Европейския съюз.
28% от служителите в IT компаниите са жени. В Германия това са 17% – колкото е средният процент за Европа.
От една страна това се дължи на социалистическото минало на България, от друга – на сериозното образование в българските университети. Изгодният IT пазар попада в ръцете на нежния пол, коментира германското обществено радио Mitteldeutscher Rundfunk – MDR.
През десетилетията на социализъм в България жените не само са призовавани да работят, но и изрично са назначавани на технически длъжности. България произвежда и голяма част от компютрите за социалистическите държави, се посочва в коментара на MDR.
Звезделина Борисова е на 43 години, живее в София и работи като технически ръководител в IT фирма, която е преместила обслужването на клиентите си в българската столица. В екипа й работят 12 мъже и 2 жени инженери. Ако не знаят как да реагират при технически проблем на клиент, то шефът им е готов да реагира. И това не е необичайна практика в България.
Много българки са се занимавали с технологии от 60-те години на миналия век. Майката на Звезделина е била машинен инженер. Звезделина следва съвета на баща си и избира да учи в професионална гимназия по микропроцесорни технологии.
Откакто България се присъединява в ЕС през 2007 г.. страната се превръща в магнит за международните компании.
Когато Звезделина започва да следва комуникационни технологии в Техническия университет през 90-те години, вече съществуват квоти за жени – в специалността двата пола трябва да бъдат разпределени по равно.
Да откриете шеф, който ви вярва
За да бъдете IT специалист вече не ви трябва обучение по специалността, коментира Биляна Баумгартнер. Преди да се премести със съпруга си в Германия, българката работи почти 10 години като технически консултант в американска фирма производител на хардуер.
За техническите позиции като нейната обаче подходящото образование е задължително. Но дори и добре квалифицираните жени трябва да се справят с едно голямо предизвикателство – да открият шеф, който вярва в тях.
“За съжаление, предразсъдъците, според които жените мислят по различен начин и не могат да работят структурирано, все още съществуват в България”, споделя Звезделина Борисова.
Когато започва първата си работа в София в началото на 90-те години, тя е единствената жена в екип от 15 инженери.
Емиграцията не си заслужава
Биляна Баумгартнер скоро ще се върне в София. Изпитва носталгия. Липсват и българските навици в общуването и слънцето.
Освен това разходите за живот в България са много по-ниски. Следователно напускането на страната и отиването на запад за по-висока заплата едва ли си струва за българските ИТ специалисти,
В България хората често си купуват жилище или наследяват такова от роднина. Така IT специалистите в страната разполагат с голяма част от заплатата си, посочва германското обществено радио в публикацията си.
Авторите ѝ се позовават и на данните от НСИ, според които IT специалистите печелят най-много в България – средните им месечни брутни заплати са около 1800 евро, или два пъти по-високи от средните доходи в страната. Жените в IT сферата обаче получават по-ниски възнаграждения от своите колеги.
“Колкото по-техническа е работата, толкова по-високо и заплащането”. А жените работят на по-малко технически позиции.