Правителството отписа общините, има голям проблем с комуникацията между местната власт и държавата. Това коментира пред Kmeta.bg градоначалникът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините Даниел Панов. Той наблегна на факта, че регионите повече от всякога в момента се нуждаят от стабилност и предвидимост, а кабинетът само се чуди как да съкращава региони. По думите му правителството се е провалило не само със санирането, за което ще се искат пари от етажната собственост, но и с новия програмен период за европейските пари. “Кмет съм трети мандат, кабинетът не се интересува от общините, това обаче рефлектира върху възможността оперативно да бъдат решавани въпроси, които не търпят отлагане”, категоричен беше Панов.
Малко по-рано днес беше разпространено и прессъобщение след среща между Панов и премиера Кирил Петков. От него става ясно, че спешно трябва да бъдат решени два въпроса, засягащи общините у нас и които трябва да залегнат в актуализацията на бюджета.
Първият проблем, поставен от Даниел Панов пред Кирил Петков, касае дълго отлаганото решение за компенсиране на общините във връзка с поскъпването на енергоизточниците. НСОРБ е изготвило подробен разчет за отражението на новите сметки за енергия върху бюджетите на регионите. Тези разходи ще надхвърлят с 90 млн. лева сметките от 2021 г.
“За местната власт проблемът е особено важен, тъй като обхваща не само уличното осветление, но и отоплението в детски заведения, училища, социални услуги, старчески домове и пенсионерски клубове и др. Още в началото на есента общините ще усетят остър недостиг на средства“, предупреди Панов.
Вторият проблем е свързан с възнагражденията в администрациите по места. Липсата на адекватни заплати не позволява да бъдат задържани качествени специалисти в областта на строителството, архитектурата, информационните технологии, киберсигурността и в редица други направления. Заплатите в общинските администрации са 3 пъти по-малки спрямо тези в министерствата и бизнеса.
Конкретни предложения
В бюджета за 2022 година са налични 297 млн. лева за “Ефективно управление и оптимизация на публичния сектор” и настояването на общините е те да бъдат разпределени не само в държавните структури. От 107 000 държавни служители, малко над 26 000 работят в общините, затова НСОРБ предлага 1/3 от средствата по това перо на бюджета, да бъдат насочени към общините – за ефективно управление, а това да бъде ясно дефинирано в актуализацията. Общинските служители предоставят 2/3 от публичните услуги в страната.
НСОРБ настоява парите за делегираната от държавата дейност “Общинска администрация” да бъдат увеличени поне с 30,3 млн. лева. Само така общините ще могат да развиват експертен капацитет, включително и за новите функции, свързани с енергиен мениджмънт и ефективно използване на финансови инструменти.