Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева коментира за Euronews Bulgaria предложението за диференциран размер на данък сгради, част от пакета данъчни закони, одобрен от правителството.
“Предложението, което беше внесено от министерство на финансите с пакета данъчни закони, е дългогодишно настояване на общините данъчните оценки да следват пазарната логика. До 2007 година беше заложена клауза, която позволяваше на държавата всяка година, при промяна на пазарните нива на имотите с повече от 20%, да се актуализират данъчните оценки. Тази разпоредба падна от 2008 година и нивата на данъчните оценки се замразиха. Затова сега предлагаме връщането на тази клауза, която да позволи от следващата година държавата да започне да прави тези актуализации, както е било до 2007 година”, каза Силвия Георгиева.
Тя поясни, че промяната няма да бъде много голяма за собствениците на имоти, защото ще се стъпи на данните от НСИ и общинските свети ще могат да балансират ръста на данъчните оценки.
Изпълнителният директор очерта основната цел на Сдружението, насочена към повишаване на собствените данъчни приходи на общините, затова и от години настоява те да получават част от преките данъци – 20% от данък общ доход да остава в общините по постоянен адрес на данъчно задължените лица и 10% от корпоративния данък.
Пред БНТ кметът на Монтана се фокусира върху няколко въпроса, дискутирани на срещата на ръководството на НСОРБ с министъра на финансите на 10 ноември. Той коментира как увеличението на минималната работна заплата с 20% ще се отрази на местните дейности. “Миналата година имаше договорен фонд за компенсиране повишението на МРЗ в рамките на 50 млн. В първоначалната рамка на новия бюджет такива средства няма. Това обрича на изключително тежко изпитание общините”, казва Златко Живков.
Другото безпокойство на общините е предвиденото минимално, само с 6 млн. лв., увеличение на общата изравнителна субсидия. “Увеличениетоот 1.3% е катастрофално за общините”, казва кметът с уточнението, че било добре, когато в края на разговора са били добавени 60 млн.
Друго уверение, което представителите на НСОРБ получиха от министър Василев, бе за повишаване на първоначално заложеното минимално увеличение на средствата на общинска администрация.
Другото притеснение на кметовете е за целевата субсидия за капиталови разходи. “Имаме уверение, че създаването на Национална програма за финансиране на общински инвестиционни проекти, която се предвижда да разполага с бюджет от 1 млрд. лв., ще позволи всяка община да знае кои проекти в кои сфери ще могат да бъдат подкрепени за следващия период”, обясни Живков.