По-високи данъци чакат и софиянци. “Когато въведем регламента замърсителят плаща, ще има промени в такса смет – в каква посока и за кого – предстои да бъде уточнено”, съобщи кметът Васил Терзиев пред бТВ. Общината изготвя разчети за домакинствата и бизнеса. Градоначалникът увери, че когато са готови, ще споделят рамката, достатъчно рано, за да бъдат подготвени гражданите.
“За едни ще има поскъпване, за други – намаляване. Ако генерираш много боклук – ще плащаш повече”, посочи Терзиев. По думите му тези промени трябва да залегнат в план сметката и в други аспекти на бюджета.
Кметът успокои, че засега София не е пред криза с боклука, има поне две години тя да бъде решена. “Това, което заварихме, беше, че 90% от отпадъка, който се извозваше в завода за боклук, се депонираше, т.е почти нищо не се рециклираше, не се гореше като RDF (твърдо гориво от отпадъци)”, обясни той. Целта на общината е до края на годината отпадъците, които се депонират да достигнат под 10%, като се увеличи процентът на рециклиране до 8-9 %, при 1,5% сега.
Според него другата важна стъпка е да заработи системата за RDF. Заводът и прилежащите клетки са планирани да бъдат запълнени за 21 години, целият капацитет ще се изчерпа в рамките на девет години, а ако се продължава с негоренето на твърдите отпадъци – седем са минали, две остават. По думите на Терзиев следващата седмица ще бъде пусната обществена поръчка, за да се отпуши процесът за пълния тонаж на RDF. Той съобщи също, че скоро се очаква почти двойно увеличение на хората, които ръчно сепарират боклука, като в същото време този удвоен брой хора ще струва 3 млн. лв. по-малко, тъй като са изчезнали посредниците в процеса.