На 16 юни 1925 година в град Левски е роден един от любимите български актьори на поколения българи – великият Георги Парцалев. Той е сред най-големите самоуки актьори, излизали на българската сцена.
Звездата му изгрява в казармата; става трудовак, след като е лишен от студентски права в петата си година в Медицинския факултет на Софийския университет.
Още с първата си поява на сцената в „Баня“, пиеса на Маяковски, предизвиква фурор сред публиката.
През 1958 г. идва първата му роля в киното – в „Любимец 13“.
Не се е женил и няма деца. През 1964 г. „народната власт“ сътворява процес срещу хомосексуалните интелектуалци на България. Парцалев е арестуван заедно с други представители на изкуството по това време. Делото е показно и участта на обвинените е смятана за решена. 4 години по-късно, на 1 май 1968 г., хомосексуалните актове са официално декриминализирани.
Георги Парцалев умира на 64 години в София на 31 октомври 1989 г. от левкемия.
Легендата на българската комедия ще остане завинаги в спомените ни с незабравимото си участие в „Привързаният балон” (1967), „Кит”, „Петимата от Моби Дик” (1970), „С деца на море” (1972), „Сиромашко лято” (1973), „Баща ми бояджията” (1974), „Два диоптра далекогледство” (1976), „13-тата годеница на принца” (1987).
При социализма според неговите колеги половата му ориентация го лишава от творчески награди. Той няма нито една награда за роля в театъра. Единствената му в киното е връчена в чужбина.
„И бебетата го познаваха и го обичаха, и старците го познаваха и го обичаха…“, казва за Георги Парцалев актрисата Татяна Лолова.
През 2020 г. излиза книгата на журналиста Георги Тошев, посветена на големия актьор – “Георги Парцалев. Хамлет от град Левски”.
Ето и някои от емблематичните цитати на кино легендата:
“Три неща за мен са най-скъпи: здравето, приятелството и любовта – защото не се купуват с пари.”
“Смехът е сериозно нещо. Не можем да караме хората да се смеят на глупости.”
“- А какво е командировка? – Когато ти плащат, е командировка, а когато ти си плащаш, е курорт.” (“С деца на море”)
“- Къде е Кирчо? Техните го търсят да го бият.” (“С деца на море”)
“- Няма да е делфин това. Любов ще е.” (“С деца на море”)