Всеки семеен бизнес има автентична история, защото не става въпрос само за разходи и приходи, наеми и продажби, производство и стоки, но и за човешки отношения. Преди 21 години братятя Павел и Иван Гайтанджиеви наемат малък гараж в Бургас, решени да правят бизнес. По онова време разполагат само с един циркуляр. Хващат вълната на голямото строителство и нуждата от мебели, стартират на шега. Първото, което създават е шкаф.
Постепенно поръчките ги затрупват, обзавеждат хотели и ваканционни апартаменти в Созопол, Банско, Слънчев бряг. Стило Мебел се разраства с 5-6 човека, без серийно производство, но с проекти на интериорни дизайнери в цялата страна. “По онова време имаше много хора с опит, които бяха останали работа, беше лесно да се намерят кадри, днес е различно”, разказват двамата братя. Имали са моменти без поръчки, чудели са се как да задържат работниците.
2,5 млн. лева е годишният оборот на фирмата днес. Работят само по поръчка. Казват, че силата им идва от доволните клиенти, защото те водят други. Вече не обзавеждат хотели, а работят само по индивидуални поръчки за апартаменти. Павел и Иван се гордеят, че всичко са постигнали със собствени средства, нямат нито лев, усвоен по европейски програми.
Пазарът е по-голям от капацитета на фирмата. Вече помага и дъщерята на Павел – Мая, която е второто поколение в семейния бизнес. Една от най-големите им трудности е да намерят работници, затова и производството им е ограничено. Дават за пример обучението на монтажист, което отнема 2-3 години. Имат и около десет случая на работници, които са напуснали, за да създадат собствени фирми.
Фирмата няма проблеми с оползотворяването на отпадъците, както е било преди 10 години. “Тогава не съществуваше легален начин да изхвърлиш боклука”, спомнят си двамата братя. Средно отпадъкът им за месец е 5 тона. Преди са наемали контейнери, които да го изхвърлят на сметището, докато сега “Кроношпан” го рециклира.
Двамата братя успяват да намалят значително и разходите си за ток. През миналата година те влагат пари в собствена фотоволтаична система, която вече осигурява 80% от необходимата енергия за производството. За тях работят 15 души, като най-младият им кадър е на 21 години, средният стаж на заетите във фирмата е 8 г. Имат и нови машини за рязане и кантиране на плоскости.
Братята разказват, че кухненските мебели са поскъпнали драстично през последните няколко години. Търсят се пастелни цветове и изчистени форми. Фирмата осигурява всичко – от дизайна до монтирането. Имат клиенти, които са се преместили от Бургас в София, но продължават да правят поръчки за новите си домове при тях. Когато двамата братя споделят това, очите им светят от гордост.