С активното си присъствие на 16-тата Годишна конференция на творческите градове на ЮНЕСКО, София се заяви като пълноправен участник в глобалния диалог за мястото на културата в устойчивото развитие на градовете. На затворена среща на кметове и заместник-кметове от над 100 града от Европа и света, заместник-кметът по култура Яна Генова беше поканена да сподели визията на София за включването на културата като хоризонтален приоритет в градските политики.
По-рано същия ден двата български града с титлата “Творчески град на ЮНЕСКО” – София и Габрово, подписаха историческия Манифест от Брага: Обща визия за местни културни политики, който пледира за включването на културата като обособена цел в Глобалните цели на хилядолетието след 2030 г. Той признава ключовата роля на градовете за поддържане на иновативни културни политики и интегриране на културата като основен стълб на бъдещите стратегии за градско развитие.
Като Творчески град на киното в мрежата на ЮНЕСКО, София участва и в тематичната среща на мрежата на кино градовете, на която Диана Андреева от “Обсерватория по икономика на културата” представи данни от изследването на организацията за икономическия принос на киното и културните и творчески индустрии като цяло за икономиката на града. С колегите от другите кино градове, сред които Рим, Сараево, Кан и Мумбай, софийските участници обсъдиха и конкретни общи инициативи за следващите две години. Участието в мрежата дава на градовете шанс да участват в дефинирането на дневния ред на ЮНЕСКО в сферата на културата и отваря нови перспективи за обмен между културните организации.
Мрежата на ЮНЕСКО от творчески градове е създадена през 2004 г. за насърчаване на сътрудничеството между градовете, които са идентифицирали творчеството като стратегически фактор за растеж. Тя обединява 350 града в повече от 100 страни. Те работят за една обща цел: утвърждаване значимостта на творческите и културните индустрии в плановете за развитие на местно, регионално и международно ниво.