Министерството на образованието предложи няколко варианта за старт на учебната година. Ведомството предвижда и промяна в броя на учебните дни, както и на продължителността на ваканциите. Според МОН българските ученици учат най-малко в Европа.
Според първия вариант, началото на учебната година остава на 15 септември, а учебното време се увеличава с 10 учебни дни за малките ученици от 1 до 6 клас. Вторият предвижда годината да започва от 7 септември за всички ученици, а краят ѝ ще се удължи за учениците от 1 до 6 клас. Удължават се и с по 5 дни ваканциите за всички. Предложението в третия вариант е началото на учебната година да е на 1 септември, а учениците от 1 до 6 клас да учат 10 учебни дни повече през юни по вече описания начин.
“7 септември изглежда най-подходяща в момента като стартова дата. Печелим една седмица повече, което може да се използва както за повече ваканции вътре в учебната година, така и за повече материал, повече време за упражняване на материала. Освен това предлагаме и удължаване на учебната година с две седмици за децата от 1 до 6 клас, така че общо се получават три седмици и за тези випуски. Част от тях да бъдат използвани за удължаване на ваканциите по време на учебната година, част от тях – за повече време за упражняване на материала”, коментира министърът на образованието Николай Денков.
Учебната 2022-2023 г. ще започне на 15 септември, както досега, независимо кой от предложените варианти бъде избран.