Депутатите дадоха повече правомощия на президента по отношение на ЦИК. Това стана на заседание на правната комисия, където се приеха новите изборни правила, предложени в законопроект на “Има такъв народ”. Народните избраници приеха на второ четене нов начин за образуване и назначаване на Централната избирателна комисия (ЦИК). До 15 души се намалява съставът на ЦИК, а цялата Комисия ще се назначава с указ на държавния глава след публични консултации и процедура, определени от него, по предложение на парламентарно представените партии и коалиции. Досега председателят, заместниците му и секретарят на ЦИК се избираха след публично изслушване от Народното събрание, а президентът назначаваше с указ останалите й членове по предложение на формациите, представени в българския и в Европарламента.
Промяната подкрепиха от “Има такъв народ”, “Демократична България” и ДПС, което се оказа достатъчно за приемането му. “Против” бяха от ГЕРБ и БСП. “Не поставяме ли в конфликт на интереси президентът?”, попита Дани Каназирева от ГЕРБ-СДС в началото на обсъждането на предложението на ИТН президентът да назначава състава на ЦИК. Председателят на парламента Ива Митева (ИТН) опонира, че сегашната ЦИК е допуснала много грешки. Тя подчерта, че съставът на Комисията е от много членове – общо 23, а постоянно се добавят нови и нови. Сега в състава й има хора от Реформаторски блок, България без цензура, Воля, Атака, които не са в сегашния парламент.
“Времето ни пристъска и съществената реформа няма да може да бъде направена”, изтъкна Крум Зарков от БСП. “Това, което предлага ИТН, не е нищо съществено – една смяна на състав с друг. Това, че президентът ще назначава – нищо не променя”, добави още той. “Дайте да не се бъзикаме със законодателството, моля ви”, реагира остро Чолаков от ГЕРБ-СДС.
Без актуализация на избирателните списъци
Депутатите не обновиха избирателните списъци, а отложиха въпроса с т.нар. “мъртви души”. От БСП настояха да се създаде публичен регистър на избирателите. В основата му предвиждат да залегнат гласувалите на последните избори граждани, както и да се допълва със заявления, подадени от избирателите. От ИТН обаче не се съгласиха, тъй като Конституционният съд е обявил за недопустимо да се обявяват публично лицата, които са упражнили своя вот.
Заявлението за гласуване по настоящ адрес ще може да се подава на интернет страницата на ГРАО, като дирекцията ще извършва автоматизирана проверка на вписаните в заявката данни, решиха още депутатите. В заявката избирателят ще вписва имената си по лична карта, номера на личната си карта, датата, мястото и органа на издаването й, ЕГН, постоянния си адрес, настоящия си адрес и посочва мобилен телефонен номер, като подпис не се изисква. Така ще се улесни гласуването по настоящ адрес. Промените бяха подкрепени от ИТН и “Демократична България”. На предложението обаче възрази директорът на ГРАО Иван Гетов. Според него така се създават опасности от злоупотреби и увери, че до момента проблеми с общините, до които се подаваха заявленията, не е имало.
За видеонаблюдението
Видеонаблюдение ще има по време на избори. То ще бъде при броенето на бюлетините и попълването на изборните протоколи в секционните избирателни комисии. Идеята срещна подкрепа от повечето парламентарни формации. ЦИК ще определя реда и условията, по които ще се извършва наблюдението, решиха депутатите.
Без ограничение на секциите в чужбина
Да няма ограничение за броя избирателни секции в чужбина, прие още правната комисия. Решено беше кандидатите за представители да могат да присъстват на заседанията на Районните избирателни комисии.