Парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление покани за участие представители на ръководствата на Националното сдружение на общините в Република България и Националната асоциация на председателите на общински съвети. Обсъдени бяха актуални проблеми на общините и бъдещата съвместна дейност.
Основният кръг въпроси, които поставиха на вниманието представителите на местната власт, бяха свързани с възможните модели за въвеждане на реална финансова децентрализация на общините, някои важни моменти, свързани с прилагането на обсъждания в парламента законопроект за удължаване действието на закона за държавния бюджет за 2022 г. и позиции на общините по внесени за разглеждане законопроекти.
Кметът на Самоков Владимир Георгиев представи в резюме четирите основни стълба на модела за финансова децентрализация, разработен от екипа на НСОРБ, който включва преотстъпване на общините на част от данъка върху доходите на физически лица и корпоративния данък, както и мерки, свързани с разширяване приложното поле на имуществените данъци и актуализиране на данъчните оценки на имотите. Той очерта параметрите и смисъла от предлагания от НСОРБ пакет от мерки и обърна внимание, че при подготовката на предложението са анализирани препоръките на международни институции и опита на другите държави от ЕС.
Ивайло Симеонов, кмет на община Елин Пелин, изложи мотивите на общините за подготвените предложения и подчерта, че целта на финансовата децентрализация е да бъдат разширени възможностите националните политики да бъдат надграждани и развивани с местни политики, които да отразяват конкретните потребности и да са насочени към неутрализиране на негативни тенденции в отделните общини и региони. „Това, което искаме не е много, но то е инструмент, който да даде поле за изява на реален мениджмънт на общините“, обърна внимание Ивайло Симеонов.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева даде разяснения по подхода и изходните данни, на база на които са подготвени предложенията на Сдружението и подчерта, че моделът е насочен към балансиране на съществуващите различия между общините по отношение на икономическия им потенциал и ресурсни дадености.

Основните коментари, направени от народните представители, бяха свързани с отговорността при въвеждане на елементите на децентрализация да бъдат гарантирани интересите на всички общини и да бъдат предвидени механизми, които да помогнат на необлагодетелстваните да поддържат необходимото ниво на публични услуги и да гарантират грижите на общините за подобряване благосъстоянието на гражданите.
Председателят на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Коста Стоянов благодари на представителите на местната власт и НСОРБ за активната позиция по обсъжданите в Народното събрание законопроекти и увери присъстващите в ангажираността на депутатите към проблемите на общините и към стратегическия въпрос за финансовата децентрализация.
Народният представител Настимир Ананиев подчерта, че моделът, който ще бъде възприет, трябва да отчита настоящото състояние на всяка една община и да създава условия за „равен старт“ на всички, независимо от инфраструктурните, демографските и икономическите дисбаланси в държавата. Той подчерта, че по-голямата самостоятелност на общините във формирането на местни политики би създала естествена конкурентна среда между общините, което би се отразило положително на развитието на местното самоуправление. В същото време той обърна внимание на необходимостта държавата да остане гарант за стабилността на общините и да запази възможностите си за намеса, когато администрациите срещат затруднения по обективни или други причини.
Депутатът Халил Летифов подчерта, че децентрализацията изисква сериозен подход, широко публично обсъждане и солидна експертиза в различни сфери на обществения живот. Той обърна внимание, че при обсъжданията трябва да бъде отчете фактът, че всяка стъпка към промяна рефлектира върху много и различни публични сфери – здравеопазване, образование, инфраструктура, транспорт. Летифов подчерта, че при подобни сериозни за цялата система на финансово управление стъпки, особен фокус трябва да бъдат малките общини, тези в труднодостъпни райони, с неблагоприятни дадености. Подобни стратегически промени изискват и стратегическо мислене, подчерта той.
Народният представител Виолета Комитова изрази мнение, че финансовата децентрализация е процес, ориентиран към повече демокрация в обществото като цяло. Според нея развитието на регионите не може да бъде само привилегия на централната администрация, защото реалните действия са в прерогативите на местната власт. Комитова смята, че за различните групи общини трябва да бъдат обсъдени и различни подходи и различни инструменти за повече автономност.
Росица Кирова подчерта, че трябва да бъде запазена ролята на държавата като балансьор на регионалното развитие и изрази подкрепа, че е нужно да бъдат обсъдени реални стъпки в посока децентрализация на управлението и ясна демаркация на отговорностите между различните нива на управление. Тя обърна внимание, че подобен важен за обществото въпрос изисква сериозни обсъждания и участие на широк кръг заинтересовани страни.
Депутатите се обединиха около предложението изготвеният от НСОРБ модел за финансова децентрализация и промени в действащото законодателство да бъдат внесени официално в Народното събрание, за да започне същинският дебат по темата и да бъде отпушен процесът, по който в последните повече от 15 години няма напредък.