Идеята за обучение на надарени деца в топ университети в чужбина с пари от бюджета е една от темите, която не среща обединение сред коалиционните партньори. Намерението на правителството да плаща обучението на български студенти в чуждестранни университети с пари от данъкоплатците беше отхвърлено от депутатите в образователната комисия в парламента. Предложението на министър акад. Николай Денков имаше подкрепа само от “Продължаваме промяната”.
Става дума за националната програма Фонд “Стефан Стамболов”, която се смяташе за лична инициатива на премиера Кирил Петков, след като той се похвали във видеообръщение с нея, но всъщност миналото лято идеята за фонд бе лансирана от вицепремиера Асен Василев пред синдикатите.
Припомняме, че текстът бе залегнал в параграф 20 от промените в Закона за висшето образование и вмъкнат между първо и второ четене на комисия, което раздразни както опозицията, така и членовете на мнозинството. “Държавният бюджет за финансиране на чужди образователни системи – това противоречи на закона”, коментира зам.-председателят на образователната комисия в парламента и бивш министър на образованието Красимир Вълчев пред Kmeta.bg. А от ИТН добавиха, че текстът е и противоконституционен. Акад. Денков заяви, че през цялото време се опитва да въвежда работни практики от чужбина, които се развиват успешно и ще помогнат на висшето образование.
В крайна сметка комисията остана без кворум при гласуването, тъй като представители на ГЕРБ и ИТН напуснаха залата.
Припомняме още, че настоящата програма, приета от Министерски съвет, предвижда през следващите три години 10 талантливи студенти да получават до 200 000 лв. стипендии на година, за да учат в топ университети като Харвард и Кеймбридж, след което да се върнат на работа в България.
Не решиха и за 20-те млн. за университетите
Поправките, които отблокират допълнителните 20-те млн. лв. за университетите през тази година, също не бяха гласувани от депутатите поради липса на кворум. За сметка на това и по казус имаше дълги разисквания, а обвързването на методиката на МОН с получаването на така или иначе предвидените средства за университетите бе критикувано както от депутати от управляващата коалиция, така и от опозицията.
Поради липса на достатъчно народни представители в пленарна зала обаче законопроектът на ИТН за промени в Закона за бюджета не бе гласуван. Казусът се корени в това, че в параграф 17 от преходните и заключителни разпоредби в Закона за бюджета, бе записано, че университетите ще получават въпросните 20 млн. лв. под условие, а именно, ако приведат критериите си за атестация записани в правилниците им, в съответствие с новата методика на МОН. Това предизвика негодувание сред академичните среди, синдикатите, като дори и главният прокурор Иван Гешев се намеси в спора като атакува методиката в Конституционния съд.
Гледна точка по темата на зам.-шефа на парламентарната образователна комисия и бивш министър на образованието Красимил Вълчев четете утре в Kmeta.bg.