Десетки общини се включиха в борбата с дезинформацията. Представителството на Европейската комисия в България организира дискусионна среща на тема “По-слаба дезинформация чрез по-силна комуникация: Мисия (Не)възможна за ЕС?”. Специален гост на дискусията бе Рихард Кюнел – директор в генерална дирекция “Комуникации” в ЕК, отговарящ за представителствата на Европейската комисия в държавите членки. Той има забележителна кариера в националната дипломатическа служба на Австрия. Присъединява се към Европейската комисия през 2004 г. като част от екипа на комисаря по външните отношения и европейската политика за добросъседство Бенита Фереро-Валднер. Преди да оглави звеното, което координира представителствата на ЕК в столиците на Съюза, той е ръководител на Представителството във Виена, а по-късно заема същата длъжност в Берлин.
“В контекста на предстоящите избори за Европейски парламент и продължаващите военни действия по източната ни граница, все по-често обществото става обект на хибридни кампании, имащи за цел подвеждане, заблуждаване и като цяло дестабилизиране. Социалните медии са благоприятна среда за разпространението на невярна и фалшива информация и в този контекст ролята на институциите, образователните структури и медиите е особено важна”, подчерта новият ръководител на Представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова.
Усилията на ГД “Комуникации” и на представителството на ЕК в България са насочени към повишаване на доверието сред гражданите към политиките на Съюза чрез по-ефективна комуникация в противовес на конспиративните теории и манипулативните твърдения в България и други държави членки.
От 2022 г. Представителството на Европейската комисия в България започна инициативата “Българска коалиция срещу дезинформацията” (#BGvsDisinfo). Инициативата обединява над 200 представители на различни организации – проверители на факти, журналисти, служители в национални, европейски и международни институции, дипломати и експерти от неправителствени организации и от академичните среди. Повече от 30 общини също са излъчили свои представители в експертния екип, обединен около общата цел за търсене на съвместни идеи за координация и обмен на добри практики в противодействието на дезинформацията и чуждестранното манипулиране на информация и вмешателство в българското публично пространство.
НСОРБ изрази своята убеденост, че спазването на етични стандарти в сферата на обществените комуникации е ключов фактор за изграждането на обществена чувствителност и нетърпимост към случаите на дезинформация, обект на която не рядко са и самите общини и се присъедини към инициативата, като покани и българските общини да го направят.