Икономическият и социален съвет у нас публикува становище на тема: “Дигитална България: политики, мерки и предизвикателства”. Експертите са убедени, че за успешната дигитална трансформация на държавната и общинската администрация е необходимо да се доразвие и усъвършенства разработената архитектура на електронното управление. Нужно е да продължат развитието и поддръжката на информационната и комуникационната инфраструктура на държавната администрация от единен системен оператор с ясно определени функции, прозрачен протокол на работа при запазване на държавната собственост и при осигуряване на ефективен контрол през целия бюджетен цикъл и гарантирано качество на изпълнение и поддръжка.
Дигиталната трансформация и отражението й върху всички обществени процеси у нас са въпрос от стратегическо значение за разгръщането на икономическия потенциал на страната, подобряването на условията на труд и качеството на живот. Демографската криза и качеството на образованието на населението са идентифицирани като значителен риск за успешна дигитална трансформация.
Дигиталната трансформация е възможна само в координация на законодателна, изпълнителна и съдебна власт със съдействието и активното участие на работодатели, синдикати, неправителствени организации, граждански сдружения. В същото време успешната дигитална трансформация в обществения сектор изисква коренни промени в работните и бизнес процеси, като тези, базирани на работа с хартиени документи, се преобразуват в процеси на работа с електронни документи в електронна среда.
ИСС настоява за реално прилагане на принципа за еднократно събиране на данни, съхраняването им в машинно четим отворен формат и многократното им използване. Това ще доведе до оптимизация и опростяване на бизнес процесите и подобряване и ускоряване на услугите за граждани и бизнес. Все още обаче има опасения, че дигитализацията на икономиката и обществото може да доведе до различия и задълбочаващо се неравенство между отделните хора, домакинствата, бизнеса и географските райони, както и между различните държави (дигитално неравенство).
Във връзка с недостига на квалифицирани специалисти, необходими за процеса на дигиталната трансформация, ИСС е силно разтревожен от нивата на емиграция на млади хора и препоръчва незабавно взимане на мерки за създаване на икономически стимули за младите хора да останат в България, осигуряване на висококачествено образование за тях и децата им, достатъчно места в детските градини за всички деца, здравеопазване, съответстващо на световните стандарти, и гаранции за защита на тяхната икономическа активност. ИСС настоява и за стимурлиране на процеса на учене през целия живот – в процеса на дигитална трансформация ще отпаднат работни места и на тяхно място ще възникнат множество нови, свързани с навлизането на новите технологии.
Авторите на доклада са обезпокоени от непрекъснатото увеличаване на киберзаплахите на европейско, национално регионално, секторно и фирмено равнище и настоява за инвестиции в реални мерки за киберсигурност и най-вече в подготовката и обучението на човешкия фактор. Наложително е въвеждането на реален контрол по изпълнение изискванията на Закона за киберсигурност и Наредбата за минимални изисквания за мрежова информационна сигурност.